Ukrajina 21.mája (HSP/GlobalResearch)
Bude mať boj o Ukrajinu svojich víťazov?
Čo urobí Putin, aby sa vyhol Washingtonským jastrabom? Podľa Israela Shamira sa Putin pokúsi vyhnúť vyslaniu vojsk tak dlho, ako to bude len možné. Bude síce musieť nejako ochrániť tie dve odštiepené provincie, to sa ale dá dosiahnuť vzdialenou podporou podobne, ako USA podporovali rebelov v Sýrii, bez toho, aby vkročili na tamojšiu pôdu. Ak nedôjde ku krviprelievaniu veľkého rozsahu, tak by ruské vojská mohli len stáť obďaleč a dohliadať na Čierne gardy a ďalšie prorežimné sily.
Putin skúsi spolu so Západom nájsť dohodnuté usporiadanie o zdieľaní autority, vplyvu a hospodárskej účasti v tomto takmer rozpadnutom štáte. Plány je podľa Shamira možné vykonať pomocou federalizácie alebo pomocou koaličnej vlády, alebo aj cez rozdelenie.
Rusky hovoriace provincie Novorosie, medzi ktoré patrí Charkov (priemysel), Nikolajev (stavba lodí), Odesa (prístav), Doneck a Lugansk (bane a priemysel), Dnepropetrovsk (rakety a high-tech), Záporožie (oceliarsky priemysel), Cherson (voda pre Krym a stavba lodí), tie všetky sú zriadené, vybudované a osídlené Rusmi. Tie by sa od Ukrajiny mohli odtrhnúť a vytvoriť nezávislú Novorosii, stredne veľký štát stále väčšií ako všetky susedné štáty (okrem Ruska). Tento štát by mohol vstúpiť do Únie štátov Ruska a Bieloruska, alebo do colnej únie vedenej Ruskom. Zvyškové torzo Ukrajiny by si mohlo ísť po svojom, až kým by sa nerozhodlo, či sa pridať k svojim slovanským sestrám na Východe. Takéto usporiadanie by vytvorilo dva dosť súdržné a homogénne štáty.
Ďalšou možnosťou (v tomto okamihu ďaleko menej pravdepodobnou) by bolo trojstranné rozdelenie skrachovanej Ukrajiny na Novorosiu, Ukrajinskej torzo a Halič s Volyňou. V takom prípade by Novorosija bola silne pro-ruská, Ukrajina by bola neutrálna a Halič by bola pro-Západná.
EÚ by to akceptovala, ale USA by asi nesúhlasili so žiadnym osídlením moci na Ukrajine. Z ďalších prieťahov sa vynorí jeden z nich ako víťaz. Ak sa Európa a USA rozdelí, tak zvíťazí Rusko. Ak by Rusko akceptovalo pro-Západny postoj a prakticky celú Ukrajinu, tak by zvíťazili USA. Tieto prieťahy môžu vybuchnúť a vyvolať všeobecnú vojnu s mnohými účastníkmi a s možným použitím jadrových zbraní. Ide o prípad hry na kurča z teórie hier, kedy to tí so silnejšími nervami a menej podliehajúcimi fantáziami udržia vo svojom kurze.
Pre a proti
Zatiaľ je príliš skoro predpovedať, kto v nadchádzajúcej konfrontácii zvíťazí. Pre ruského prezidenta je vziať si Ukrajinu alebo prinajmenšom Novorosii extrémne lákavé, to ale nie je ľahká úloha. Navyše má ten charakter, že by vyvolala veľa nepriateľstva zo strany Západných mocností.
So začlenením Ukrajiny by bola obnova Ruska z roku 1991 dokončená, jeho sila by sa zdvojnásobila, jeho bezpečnosť by bola zaistená a smrteľná hrozba by bola zažehnaná. Rusko by sa opäť mohlo stať veľkým. Ľud by Putina uctieval ako zjednotiteľa ruských krajín.
Avšak ruské úsilie vyzerať ako moderný mierumilovný progresívny štát by bolo zmarené. Hľadelo by sa na neho ako na agresora, bolo by vylúčené z medzinárodných orgánov. Sankcie by boli nepríjemné. Mohol by byť zakázaný dovoz pokročilých technológií, ako tomu bolo v sovietskom období. Ruská elita sa zdráha ohroziť svoje dobré živobytie. Ruské vojská začali s modernizáciou len nedávno a nie sú ešte pripravené na boj, a možno ešte desať rokov nebudú. Keby sa ale cítili zahnaní do kúta, keby napríklad NATO vstúpilo na Východnú Ukrajinu, tak by do boja každopádne vstúpili.
Niektorí ruskí politici a pozorovatelia si o Ukrajine myslia, že je to ekonomická ruina a vyriešiť jej problémy by bolo príliš drahé. Toto hodnotenie jej síce prináša horkú pachuť, ale je všeobecne rozšírené. Aj nový zaujímavý hlas na webe, The Saker, ho presadzuje. “Len nech sa EÚ a USA o Ukrajincov postarajú, však oni sa vrátia späť k Matke Rusi, až budú mať hlad,” hovorí. U nich je ale ten problém, že im už nikto nedovolí, aby si to rozmysleli. Junta sa nechopila moci násilím len preto, aby o ňu prišla vo volebnej urne.
Mimo to, Ukrajina nie je zase v tak zlom stave, ako niektorí ľudia tvrdia. Áno, stálo by to bilióny urobiť z nej Nemecko alebo Francúzsku, to ale nie je nutné. Ukrajina môže dosiahnuť vývojové úrovne Ruska veľmi rýchlo – v únii s Ruskom. Pod EÚ-MMF-NATO sa z Ukrajiny stane ruina, ak ňou už nie je. To isté ale platí aj pre všetky ostatné východoeurópske ex-sovietské štáty: mohli by skromne prosperovať s Ruskom, ako Bielorusko a Fínsko, alebo trpieť únikom obyvateľstva, nezamestnanosťou a chudobou s Európou a NATO proti Rusku, ako Lotyšsko, Maďarsko, Moldavsko a Gruzínsko. Je v záujme Ukrajincov, aby sa v nejakom rámci združili s Ruskom. A Ukrajinci to chápu.
Vrúca Novorosia má potenciál túto hru zmeniť. Ak síce ruské vojská neprídu, ale Novorosijiskí rebeli vymlátia Kyjevskú ofenzívu, pustia sa do protiofenzívy a obnovia kontrolu nad celou krajinou, aj cez Putinovo naliehanie na zmierenie. Potom si Ukrajina vydobyje svoj údel plnohodnotne občianskou vojnou.
Putin z osobného hľadiska stojí pred ťažkou voľbou. Ruskí nacionalisti mu nezabudnú, ak sa Ukrajiny vzdá bez boja. USA a EÚ ohrozujú život samotného ruského prezidenta, pretože sa ich sankcie zameriavajú na Putinovi blízke osoby, čím ich povzbudzujú, aby sa prezidenta zbavili alebo ho aj zavraždili a zlepšili svoje vzťahy s mocným Západom. Vojna môže vypuknúť kedykoľvek, ako sa to stalo v uplynulom storočí dvakrát – Rusko sa jej ale pokúšalo v oboch prípadoch vyhnúť. Putin ju chce prinajmenšom odložiť, ale nie za každú cenu.
Jeho voľba nie je ľahká. S tým, ako Rusko váha a USA zdvojnásobujú svoje hrozby, sa svet blíži k jadrovej priepasti. Kto zmäkne?
Článok je záverečnou časťou názorov Isrela Shamira o Ukrajine. Prvú časť tvoril článok s názvom Ciele novej vlády podľa Shamira: Vziať si pôžičky v mene Ukrajiny, vybrakovať pokladnice a nechať krajinu v dlhoch. Druhá časť nesie názov Shamir: Washingtonskí jastrabi sa rozhodli urobiť všetko preto, aby Rusko udržali mimo hru.
ru