Otázka leteckých síl bola prerokovaná počas stretnutia členských štátov CSTO, medzi ktoré patria Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko a Tadžikistan. Stretnutie krajín sa uskutočnilo tento pondelok (22.12.) v Moskve.
„Účastníci stretnutia sa budú zaoberať vytvorením kolektívnych vzdušných síl Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti. Očakáva sa, že bude schválený plán týkajúci sa spoločných akcií a bojových príprav pre rok 2015,“ zverejnila Press TV vyhlásenie ruského ministerstva obrany.
Multifunkčná aliancia
Vo vzťahu k rokovaniam ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že postsovietsky vojenský blok je multifunkčnou alianciou, ktorá je schopná vysporiadať sa s rôznymi výzvami a hrozbami v regióne.
Lavrov zároveň upresnil, že predmetom rokovaní boli spojenecké vzťahy organizácie, vrátane zdokonalenia systému kolektívnej bezpečnosti, mierových aktivít, možností pre posilnenie vojenskej spolupráce a koordinácia zahraničnopolitických úloh.
V roku 2015 prevezme od Ruska predsedníctvo v organizácii Tadžikistan, zverejnila Press TV.
Zmluva o kolektívnej bezpečnosti bola podpísaná 15. mája 1992. Charta bývalých sovietskych krajín zdôrazňuje ochotu zúčastnených štátov zdržať sa hrozieb alebo použitia sily. V prípade agresie proti jednému z členov by išlo o akt agresie aj voči zvyšným krajinám.
Napäté vzťahy
Rozhodnutie ohľadom kolektívnych vzdušných síl prichádza na pozadí napätých vzťahov medzi Ruskom a Západom v dôsledku ukrajinskej krízy. USA a Európska únia obviňujú Moskvu zo zodpovednosti v pokračujúcej kríze na východe Ukrajiny. Rusko svoju úlohu v konflikte odmieta.
Moskva však tvrdí, že NATO využíva súčasnú krízu na Ukrajine ako zámienku, s cieľom zvýšiť svoju prítomnosť v okolí západných hraníc Ruska.
ru