Moskva 22. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov počas konferencie „Blízky Východ: trendy a perspektívy“ v Moskve vysvetlil, prečo sa vo vojnou zmietaných Sýrii, Iraku, Jemene a Líbyi vytvorila obrovská humanitárna kríza a kto je za to zodpovedný.
Na konferencii v ruskej metropole, ktoré zorganizovalo Centrum pre zahraničnú spoluprácu Jevgenia Primakova a Nadácia pre verejnú diplomaciu Alexandra Gorčakova podčiarkol, že podobné podujatia prispievajú k podpore a prehlbovaniu otvoreného profesionálneho dialógu o regionálnych otázkach. Dodal, že všetko to umožňuje ešte lepšie chápať dianie v regióne Blízkeho Východu a Severnej Afriky a presnejšie prognózovať perspektívy vývoja udalostí.
„Nie je treba hovoriť o komplikovaných medzinárodných vzťahoch súčasného obdobia. Je to zlomový moment a je podmienený pokračujúcim formovaním novej polycentrickej architektúry medzinárodných vzťahov. Samozrejme, vidíme ako tento proces naráža na aktívny odpor zo strany tých, ktorí nie sú ochotní zriecť sa navyknutej úlohy tzv. „hlavného arbitra“. V týchto podmienkach sa prehlbuje globálna a regionálna nestabilita, mohutnie potenciál konfliktov. To, čo vidíme na Blízkom Východe a v Severnej Afrike je tomu názornou ilustráciou.
V dôsledku dezintegrácie štátnych štruktúr a nekontrolovaného procesu fragmentácie vznikli mnohopočetné ohniská nestability v Sýrii, Jemene, Iraku a Líbyi. Táto situácia je výsledkom chybného geopolitického „inžinierstva“ našich západných kolegov, praxe zasahovania do vnútorných záležitostí suverénnych štátov, snáh o zmenu nepohodlných režimov a tzv. „demokratizácie“ presadzovanej podľa vlastných šablón s vnucovaním krajinám regiónu pre nich cudzích hodnôt a receptov rozvoja.
S prvopočiatku sme upozorňovali, že provokovanie tzv. „riadeného chaosu“ v regióne historicky zaťaženom vojnovými konfliktami môže mať veľmi negatívne dôsledky. Naši západní partneri sa netaja tým, že sa im naša pozícia nepáči, tvrdia, že Rusko sa ocitlo „na nesprávnej strane dejín“. Obrazne povedané, z fľaše bol uvoľnený nie jeden, ale súčasne niekoľko džinov, z ktorých najnebezpečnejším je teroristická hrozba vystupujúca v podobe ISIL, „Dzhebhat en-Nusrat“ a afilovaných zoskupení.
Ako už pred rokom zdôraznil prezident Ruska Vladimír Putin vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN, v týchto podmienkach za prvoradú úlohu považujeme spojenie úsilia v boji proti terorizmu a extrémizmu, vytvorenie širokej globálnej protiteroristickej fronty. Samozrejme, táto práca predpokladá nasadenie opatrení na zabránenie šírenia teroristických a extrémistických ideológií.
Dúfam, že v priebehu dnešného stretnutia a naplánovaných v tomto formáte diskusií sa nám podarí lepšie pochopiť naozajstný stav vecí, dôjde k výmene hodnotení a názorov. Pre nás, ministerstvo zahraničných vecí Ruska, to by prispelo k praktickej činnosti. Som veľmi rád, že tu sú prítomné viaceré významné osobnosti arabského a moslimského sveta, ľudia s ktorými sa už dávno poznáme. Som presvedčený, že toto fórum bude úspešné,“ zdôraznil v závere ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.
Video si môžete pozrieť tu: