CEO JPMorgan vidí riadenie USA vo veľmi neistej budúcnosti. Celá rada kľúčových problémov v ekonomike, finančnom systéme a spoločnosti nebola vyriešená, píše Bloomberg. “Spojené štáty sú naozaj mimoriadnou krajinou. Ale je jasné, že niečo nie je v poriadku,” napísal Dimon vo svojom každoročne zverejnenom liste akcionárom banky.
Dimon otvoril rôzne problémy, na ktoré sa v posledných rokoch zameral. Od začiatku nového tisícročia v USA míňali bilióny dolárov na vojnové konflikty po celom svete, mnoho študentov začalo svoje pracovné životy s vysokým zadĺžením, cudzincom, ktorí vyštudovali v Spojených štátoch, nie sú ponúkané žiadne pracovné pozície a milióny Američanov nemajú prístup na trh práce.
Dimon je známy svojím pozitívnym prístupom. Vyjadril presvedčenie, že plánované reformy amerického prezidenta Donalda Trumpa, ako je zvýšenie investícií do infraštruktúry krajiny, menej byrokracie a zníženie daní pre podniky, sú dôležitým krokom k oživeniu ekonomiky. Zdá sa však, že Dimon si je vedomý závažnosti situácie a falošne pozitívnych údajov vývoja krajiny.
To zahŕňa miera aj údaje trhu práce, ktorého stúpajúce výsledky za posledné roky sú nedosiahnuteľné vzhľadom na nízky rast ekonomického výkonu a starnutie populácie.
Dimon takisto riešil masívny problém chudoby v Spojených štátoch. V skutočnosti niekoľko štúdií z posledných mesiacov poukazuje na ich katastrofálny rozsah. To zahŕňa napríklad, že asi polovica Američanov nemá žiadne úspory a že asi tretina populácie je ohrozená chudobou. Okrem toho, ani dobrá kvalifikácia vysokých škôl a univerzít dnes nie sú zárukou pre získanie slušného zamestnania.
Jedným z najnebezpečnejších vývojov však je pravdepodobne hroziaci kolaps dôchodkových systémov. Na začiatku marca oznámili krach. K bankrotu mieri asi 200 dôchodkových fondov.
Dlh Američanov dosiahol alarmujúce rozmery. Štát je v súčasnosti v dlhoch vo výške takmer 20 biliónov dolárov. Toto číslo je považované za pevnú hornú hranicu od 15. marca. To by však mohlo čoskoro viesť ku kríze domácností, pretože im nebudú schválené žiadne nové dlhy, ak Kongres neschváli zvýšenie dlhového stropu. Počas osemročného prezidentovania Baracka Obamu sa dlh štátu takmer zdvojnásobil. Za Obamu sa nakumuloval nový dlh takmer v rovnakej výške, ako za všetkých 43 amerických prezidentov pred ním. Celkový dlh Spojených štátov, vrátane firiem, jednotlivcov a obcí v súčasnej dobe činí asi 68,5 bilióna.
Dimon hovorí: “Je pochopiteľné, prečo sa toľko ľudí hnevá na vládnuce elity v oblasti ekonomiky a financií, školstva a politiky. Tento stav môže pochopiteľne viesť k odklonu od obchodu, globalizácie a dokonca aj nášho ekonomického systému ako takého, pretože nepracuje pre všetkých ľudí.”
Avšak, Dimonov pesimizmus by mohol tiež súvisieť so skutočnosťou, že v súčasnej vláde USA sú početne zastúpení bankári z banky Goldman. Tí udržujú politickú sieť vo svoj prospech a používajú ju na úkor konkurentov.