Washington Post a CNN chceli prostredníctvom „jej“ posolstiev vytvárať súhlas spoločnosti na vojenský zásah USA v Sýrii. Preto sa začali objavovať pochybnosti, či menované dievčatko vôbec existuje a nie je len výmyslom mainstreamových médií. Ukázalo sa, že naozaj existuje, ale pretrvali pochybnosti ohľadom jej perfektnej angličtiny, či možnosti pripojenia sa na internet v rozbombardovanom meste. Mainstream našiel odpovede aj na tieto otázky. S angličtinou jej pomáha mama, elektrinu majú zo solárneho panelu a na internet sa pripájajú cez satelit.
O tom, že Bana po anglicky nevie a cely čas je využívaná na mainstreamovu propagandu, sa presvedčil aj moderátor tureckej televízie TRT World, ktorý ju najprv v štúdiu naivne upozornil, že má juhoafricky prízvuk, aby sa jej následne opýtal, aké jedlo jej chutí v Istanbule najviac. Odpoveď bola, “zachráňte sýrske deti”. Následne sa k nej priklonila matka, ktorá jej rýchlo pošepkala, že ryby. Medzitým moderátor položil druhú otázku. Páči sa ti Istanbul? „Ryby“, znela odpoveď. Tragikomédia mainstreamového zneužívania detí na vojnovú propagandu sa tak ukázala v plnej nahote.
https://twitter.com/walid970721/status/827528526165372928
Americký mainstream sa však nevzdáva a najnovšie zneužíva dievčatko na citové vydieranie Donalda Trumpa. Jej odkaz, ktorý mainstream tlmočí Trumpovi, znie: “Už ste niekedy bol 24h bez jedla a vody? Myslite na utečencov a na sýrske deti!”
https://twitter.com/AlabedBana/status/826865846102478855
Zdá sa , že v prípade Bany Alabed sa jedná o podobný konštrukt, akým bola 15-ročná pakistanká Malala Jusufzaiova, ktorá to dotiahla až na Nobelovu cenu za mier. Penetrácia internetu a možnosť si overiť informácie predkladané mainstreamom je však dnes oveľa väčšia a otázkou preto je, či tieto primitívne lži mainstreamových médií nebudú mať presne opačný efekt, ako si propagandisti a tvorcovia virtuálnej reality predstavujú.