Mŕtve dieťa však tieto ženy museli donosiť, aby porodili jedno živé. A zakaždým sa táto riskantná cesta podarila.
Ťažko si niekto dokáže predstaviť pocit matky, ktorá v maternici nosí mŕtve dieťa. A ešte k tomu, keď dala súhlas s jeho usmrtením.
Využivajú sa všetky možnosti
“Bez tejto intervencie by nemali nič. Ani jedno dieťa. V mnohých prípadoch išlo o pacientky čakajúce dvojčatá z umelého oplodnenia, takže sa s tým dokázali vyrovnať za cenu toho, že budú mať aspoň jedno zdravé dieťa,“ zverejnili Novinky cz vyjadrenie Ladislava Krofta, vedúcieho fetálneho centra a zástupcu riaditeľa ÚPMD.
Skôr ako tieto matky museli urobiť také rozhodnutie, predchádzali mu rady vyšetrení a tiež možnosť využitia metódy, ktorá dokáže zachrániť obe dvojčatá, píše ďalej server.
Osemdesiat percent dvojčiat narodených v Česku sú buď dvojvaječné, alebo jednovaječné s dvoma placentami. Rizikové sú jednovaječné dvojčatá, ktoré majú jednu spoločnú placentu a každé svoj vak, alebo tie, ktoré majú jednu placentu a sú v jednom pôrodnom vaku. Týchto dvadsať percent lekári sledujú, a keď zistia, že jeden z plodov neprospieva, musia zakročiť.
Problém s jednou placentou je podľa vedúceho centra ten, že obe deti nie sú rovnomerne vyživované. Keď sa ultrazvukom zistí, že jedno je nedostatočne vyživované až tak, že je ohrozené na živote, môžeme zakročiť laserom. Zhruba uprostred vaku sa preruší spojnica medzi plodmi, kadiaľ tečie krv, aby začali byť vyživované rovnako. Potom majú obe šancu. Ak ani potom stanoveným kritériám slabší plod pri vyšetrení nevyhovie, musia mu uzavrieť pupočník a nechať ho zomrieť. Ak by totiž zostal nažive, ohrozí slabší plod aj ten silnejší, pretože sú v spojení a nedokázal by prežiť ani on.
Po tomto zákroku tak jedno z detí je už síce mŕtve, ale v ideálnom prípade ho matka donosí do termínu pôrodu a privedie na svet okrem mŕtveho plodu aj živé dieťa, charakterizujú Novinky.cz popísaný zákrok.
Síce nemajú svoje dvojča, ale narodili sa a sú zdravé, konštatoval vedúci centra
“Slabší plod zomrie bezprostredne po uzavretí pupočníka, maximálne po pár desiatkach minút,” uviedol Krofta.
Kvôli tomuto zákroku strávia pacientky v centre týždeň. Potom už dochádzajú len na týždenné kontroly. Sleduje sa druhé dieťa, ktoré vo všetkých siedmich prípadoch prežilo. Kontroly sa vykonávajú až po dvoch rokoch, ale so všetkými týmito matkami je centrum v telefonickom kontakte.
Vedúci centra tiež uviedol, že nateraz nie je sú u narodených detí viditeľné žiadne poškodenia. „Síce nemajú svoje dvojča, ale narodili sa a sú zdravé,“ konštatoval na záver.
ru