Kyjev 10. júna 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)
Poslankyňa ukrajinského parlamentu Nadija Savčenková sa obáva, že Rusko by mohlo rozšíriť svoje hranice do Poľska a Nemecka. Vyhlásila to v rozhovore pre britský denník The Telegraph, ktorý je jej prvým rozhovorom s niektorým zo zahraničných médií
Podľa Savčenkovej musí Západ zaujať jednoznačnejší postoj a dať Rusku jasne najavo, že “jeho opovážlivosť a chúťky” budú skôr či neskôr zastavené.
V tejto súvislosti priznala, že “Európa alebo Amerika možno budú mať nejaký čas nepríjemnosti. Ale musia pochopiť, že ak Rusko nezastavia na hraniciach s Ukrajinou, nabudúce bude (Rusko) na hraniciach s Poľskom alebo na hraniciach s Nemeckom”.
Savčenková tiež prostredníctvom britského denníka apelovala na Západ, aby pomohol Ukrajine dodávkami “obranných zbraní”, pričom však uviedla, že v tejto veci treba dbať na opatrnosť, keďže “rázne kroky môžu viesť k veľkej vojne.”
V rozhovore Savčenková zdôraznila, že jej výzva sa týka prostriedkov obrany. “Ak by reč ešte šla o nejakej pozemnej technike, potom by ste mohli byť zavlečení do tejto vojny, a tretiu svetovú vojnu nikto nechce,” vysvetlila.
Okrem toho Savčenková v rozhovore pre The Telegraph opäť deklarovala svoju pripravenosť stať sa prezidentkou Ukrajiny, ak si to ukrajinský ľud bude želať.
Savčenkovú za poslankyňu parlamentu zvolili vo voľbách v roku 2014 – v čase, keď bola vo vyšetrovacej väzbe v Rusku, kde ju v marci tohto roku odsúdili na 22 rokov väzenia za účasť za vražde dvoch ruských novinárov, pokus o vraždu a protizákonné prekročenie hraníc s Ruskom. Na žiadosť príbuzných spomínaných novinárov jej ruský prezident Vladimir Putin udelil milosť a následne ju vymenili za dvoch ruských občanov odsúdených na Ukrajine za teroristické aktivity po boku proruských separatistov v Donbase.
Po návrate na Ukrajinu sa začala venovať aj poslaneckej práci. V jednom zo svojich prvých vystúpení odmietla podporiť reformu justície, ako ju navrhol prezident Petro Porošenko.
V rozpore s pozíciou súčasného ukrajinského vedenia sa zasa vyslovila za priame rokovania s lídrami odštiepeneckých republík v Donbase. V rozhovore pre The Telegraph potvrdila svoju ochotu zapojiť sa do takéhoto procesu. Dodala, že “najprv treba (dosiahnuť), aby Rusko nestálo v ceste”.
Ukrajinskí politici i Západ naďalej podozrievajú i obviňujú Rusko z účasti na konflikte na východnej Ukrajine, a to najmä vo forme podpory povstalcov z Donbasu zbraňami a dobrovoľníkmi. Moskva však opakovane poprela obvinenia tohto druhu.