Rijád 25. októbra 2017 (HSP/Foto: wikipedia)
Korunný princ Mohammad bin Salman bin Abdulaziz Al Saud na veľkej ekonomickej konferencii v Rijáde sľúbil, že jeho kráľovstvo sa vráti k pôvodnému charakteru, čiže k miernemu islamu, ktorý je otvorený všetkým náboženstvám a svetu
Princ vo svojej najpriamejšej kritike dnešnej konzervatívnej náboženskej spoločnosti v Saudskej Arábii navyše sľúbil aj boj krajiny proti extrémizmu: “Nechceme premrhať 30 rokov našich životov zaoberaním sa extrémistickými myšlienkami; Dnes ich okamžite zničíme. V minulosti to tak nebolo… Všetko, čo robíme, je vrátiť sa k tomu, čo sme boli: mierny islam, ktorý je otvorený všetkým náboženstvám a svetu a všetkým tradíciám a ľuďom.”
Britský denník The Independent pripomína, že najnovšie výroky saudskoarabského korunného princa sa síce stretli v publiku s pozitívnou odozvou, no mnohí sa k tomu stavajú skepticky, pretože saudskí duchovní zastávajúci tvrdú líniu stále majú veľa moci a vplyvu v krajine. Naďalej sa v nej porušujú ľudské práva, vychádzajúc zo saudského výkladu práva podľa Koránu. Saudská Arábia je známa podporovaním prísneho sunnitského islamu známeho ako wahábizmus, ktorý máva blízko k hnutiam, ako sú al-Káida a ISIS.
Princ Mohammed bin Salman, ktorý bol začiatkom tohto roka náhle ustanovený za dediča saudského trónu, je mnohými považovaný za tvár moderného kráľovstva. Práve on stojí za tzv. “Vision 2030”, čo je dlhodobá ekonomická a sociálna politika Saudskej Arábie, ktorej cieľom je odstrániť závislosť od ropy a zreformovať neúčinnú štátnu byrokraciu krajiny.
Jedným z krokov korunného princa bolo aj nedávne oznámenie, že ženy v Saudskej Arábii budú nakoniec mať právo šoférovať auto, čím do istej miery prestanú byť v tomto smere diskriminované. Na druhej strane sa poukazuje na to, že v oblasti zahraničnej politiky ako minister obrany stál za krvavým zásahom krajiny v občianskej vojne v Jemene a zastával agresívny postoj k Iránu. Je aj jedným z tých, ktorí súhlasili s prerušením vzťahov s Katarom.