V utorok Saudská Arábia oznámila vytvorenie 34-člennej “islamskej vojenskej aliancie” s poslaním bojovať proti terorizmu v Iraku, v Sýrii, v Líbyi, v Egypte a v Afganistane. Členovia koalície majú zdieľať spravodajské informácie, výcvik, výzbroj a možno dokonca poskytnúť sily v boji proti ozbrojencom, ako vysvetľoval saudskoarabský minister zahraničia Adel al-Jubeir. Viac pozri v tomto článku.
No vedúci novej koalície asi pri všetkej tej snahe zabudol na jednu dôležitú a základnú vec: vopred informovať koaličných členov, že majú tú česť do nej patriť. Keď sa niektoré krajiny o svojej účasti v nej na druhý deň dozvedeli, ostali zaskočené, pretože nikdy nesúhlasili s účasťou v koalícii.
Pakistanský minister zahraničia Aizaz Chaudhry sa o tejto správe dozvedel v stredu v denníku Dawn. Myslel si, že došlo k nejakému nedorozumeniu, veď s jeho krajinou nikto takúto záležitosť nekonzultoval.
Malajzia takisto poprela účasť v novom vojenskom zoskupení. Malajský minister obrany Datuk Seri Hishammuddin Husajn sa pre Rakyat Post vyjadril, že sa nepripojí k Rijádu, avšak aj naďalej bude súčasťou medzinárodného boja proti terorizmu.
Indonézia zasa vraví, že síce bola oslovená Saudskou Arábiou k spolupráci v boji proti terorizmu, ale oficiálne ešte nič neprebehlo a krajina naďalej zvažuje vstúpiť do “vojenskej aliancie.” Chce najprv poznať detaily, aby sa vedela rozhodnúť, či má záujem. Indonézsky hlavný minister bezpečnosti Luhut Pandjaitan už podľa všetkého aj rozhodol, keďže ho agentúra Reuters takto citovala: “Nechceme sa pripojiť k vojenskej aliancii.”
Turecko ako jediný štát z NATO súhlasilo s účasťou v novej saudskoarabskej koalícii. “Najlepšia odpoveďou pre podporovateľov terorizmu a islamu je tá, že islamské národy predložia jednotný hlas proti terorizmu,” povedal v utorok turecký premiér Ahmet Davutoglu.
No táto krajina sa v poslednom čase ukazuje svetu ako hlavný spotrebiteľ ropy pašovanej ISIL-om zo Sýrie a Iraku a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho rodina sa na tom tiež podieľa. Navyše turecký poslanec Eren Erdem povedal pre Russia Today, že teroristi v Sýrii získavajú všetky potrebné materiály k produkcii smrtiacieho plynu sarín od Turecka (viac o tom pozri na stránke Russia Today). Washington naliehal na Ankaru, aby lepšie zaistila svoje hranice so Sýriou, ale Turecko sa vyjadrilo, že by to bolo veľmi ťažké.
Nastala teda paradoxná situácia, že v koalícii proti terorizmu hrajú hlavnú rolu jeho momentálne dvaja najväčší podporovatelia.
Okrem 34 “účastných” moslimských krajín nájdeme ešte vždy také, ktoré do koalície neboli zahrnuté či (lepšie povedané) pozvané – Irán, Irak, Sýria. “Je to pre nás veľmi mätúce. Kto bude tým, kto vedie boj proti terorizmu v regióne?” spýtal sa Nasser Nouri, hovorca irackého ministerstva obrany, ako ho citoval časopis Wall Street v utorok. “Ak to bude väčšia medzinárodná koalícia, aký zmysel bude mať toto nové spojenectvo.”
V rozpakoch sú aj najväčší hráči USA a Rusko. “Chceli by sme vedieť viac o tom, čo má Saudská Arábia na mysli v rámci tejto koalície,” vraví americký minister obrany Ashton Carter. Podobne to požaduje aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov citovaný v RIA Novosti: “Očakávame, že získame podrobnejšie informácie od iniciátorov tohto procesu, rovnako by sme chceli vedieť viac o tom, čo bolo prerokované v Paríži.”
V Paríži sa totiž stretli ministri zahraničných vecí z USA, Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Jordánska, Kataru a Turecka v diskusii o sýrskej otázke pred piatkovými rozhovormi v New Yorku, kde príde aj Rusko.