Rijád 21. apríla 2016 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)
Prezident USA Barack Obama navštívil v stredu Saudskú Arábiu a dočkal sa chladného prijatia. Podľa slov nemeckého “Der Spiegel” všetci vidia, ako Obama nahneval Saudov
Po pristátí na saudskej pôde Obamu neprivítal kráľ Saudskej Arábie, ale malá delegácia v čele so starostom Rijádu – uviedol americký telekanál CNN. Pritom predošlý saudský kráľ svojho času privítal na letisku osobne Georga Busha v minulosti osobne a s veľkými poctami. Trpkou pilulkou pre Obamu sa stal aj fakt, že keď pred niekoľkými dňami navštívili Saudskú Arábiu lídri krajín Perzského zálivu, saudský panovník ich bol privítať osobne.
Analytyik Gulf Research Center Mustafa Alani uviedol, že neúčasť vysokopostavených delegátov Saudskej Arábie pri uvítacom ceremoniále je dokladom nedôvery a skrytého pohŕdania voči prezidentovi Barackovi Obamovi. O nedôvere saudských politických kruhov k Obamovi písali takisto agentúry The Associated Press.
Saudskej Arábii sa nepáči, že sa USA podľa ich mienky tajne zbližujú s ich hlavným nepriateľom – Iránom. Ťažko zvládli aj vyhlásenie prezidenta Obamu, ktorý označil Saudov za “takzvaných spojencov” a naznačil, že Rijád a Teherán by si mali dohodnúť sféry vplyvu. Saudov, ktorí sú presvedčení o svojej vyvolenosti, bohatstve a výnimočnosti, tieto tvrdenia nesmierne rozhorčili.
V USA sa v posledných dňoch vďaka niektorým kongresmenom rozoznela kritika Saudov. Američania žiadajú prezidenta Obamu odtajniť posledných cca 30 strán textu správy o teroristickom útoku na New York zo dňa 11. septembra. Saudi ako odpoveď na tieto tlaky zo strany USA pohrozili rozpredajom svojich aktív v USA, čo by americkú ekonomiku nesmierne poškodilo.
Saudov navyše dráždi aj cena za ropu, ktorá ohrozuje ich hlavný vývozný artikel, pričom objemy zásob ropy v USA sú na takej výške, že USA sa čoraz menej stáva závislou na rope s Blízkeho výhodu – uzatvára CNN.