Saudská Arábia 23. septembra 2015 (HSP/reflex/Foto:Facebook)
OSN sa dostalo pod vlnu ostrej kritiky po tom, čo sa na verejnosť dostala informácia, že Saudská Arábia bude ovládať prostredníctvom svojho ambasádora Faisal bin Hassana Trada Radu OSN pre ľudské práva. Pritom práve Saudská Arábia ľudské práva otvorene porušuje – či už ide o práva žien, menšín, kritikov vlády alebo neľudské fyzické tresty a popravy
Medzi najvýraznejších kritikov rozhodnutia patrí Ensaf Haidarova, manželka novinára, ktorý bol v Saudskej Arábii odsúdený na 1000 rán bičom, kvôli tomu, že vytvoril internetovú stránku, kde sa písalo o demokracii a práve na slobodu prejavu. Podľa nej je vymenovanie saudského ambasádora škandalózne a je tiež dôkazom vplyvu biznisu s ropou na OSN. Haidarová tiež tvrdí, že sa týmto legitimizuje ďalej bičovať jej manžela.
Úloha predsedu Rady pre ľudské práva OSN ovplyvňuje ochranu ľudských práv po celom svete. Predseda totiž vyberá a menuje ochranca ľudských práv OSN pre desiatky krajín. Práve títo ochrancovia majú informovať OSN a verejnosť o prípadnom porušovaní ľudských práv v danej krajine.
Trest smrti sa v Saudskej Arábii opiera o právo šaríja. Vykonávať sa môže aj verejnou popravou. Saudská Arábia vykonáva popravy verejne v centre Rijádu. V Saudskej Arábii vás môžu na trest smrti odsúdiť aj za rúhanie, cudzoložstvo, prostitúciu, čarodejníctvo, zradu, za vedenie vojny proti bohu a pod. Podľa oficiálnych štatistík bolo za posledné tri roky v krajine vykonaných sťatím hlavy 345 popráv.
Za prvú polovicu tohto roka sa uskutočnilo v tejto blízkovýchodnej krajine už 102 popráv. Vlani tu bolo celkovo popravených 90 osôb. Informovala o tom agentúra DPA. Justičný systém saudskoarabského kráľovstva, založený na islamskom práve šáría, má veľké nedostatky a nespĺňa medzinárodné normy. Medzi popravenými sú často mladiství a osoby s mentálnym postihnutím, pričom nespravodlivé súdne procesy sa vedú v tajnosti.
Aj na tomto prípade vidieť, že sloboda a demokracia sú pre súčasne vládnuce elity len vyprázdnene pojmy, ktoré účelovo používajú, keď sa im to hodí a na druhej strane sa neštítia dosadiť do čela rady pre ľudské práva v OSN ani predstaviteľa stredovekej tmárskej monarchie v ktorej kameňujú, bičujú a stínajú ľuďom hlavy na námestiach.