V sobotu 25. februára 2017 sa v sýrskom meste Homs odohral teroristický útok na sídla sýrskych bezpečnostných síl, ktorý si vyžiadal 42 obetí. Bashar Jaafari, šéf sýrskej vládnej delegácie, na ženevských mierových rokovaniach vyzval všetkých prítomných členov opozičných skupín, aby útok na sídla bezpečnostných síl v Homse odsúdili, inak budú považovaní za teroristov.
Členovia sýrskej vládnej delegácie oznámili, že budú rokovať len s tou skupinou predstaviteľov opozície, ktorí teroristickí útok v Homse odsúdia. Jednoznačné odsúdenie útokov v Homse požadoval Bashar Jaafari aj od OSN, kde rokoval aj s Staffanom de Mistura (zmocnenec OSN pre Sýriu).K útoku sa prihlásili teroristi blízki Al-Kaide a islamistický Front dobytia Sýrie.
Teroristický útok v Homse sa stal skutočným testom pre pokračovanie ženevských rokovaní o Sýrii. Už zazneli tvrdé vyhlásenia a vzájomné obviňovania zúčastnených strán, tie však zatiaľ nepriniesli prerušenie rokovaní, vzťahy medzi sýrskou vládnou delegáciou a zástupcami opozičných strán sú ale napäté.
V minulosti sa už podarilo rokovania medzi sýrskou vládnou delegáciou a predstaviteľmi opozície zastaviť. V apríli 2016 po explózii na južnom predmestí Damasku v Al-Sayyid Zeinab sa zastavili rokovania až na 9 mesiacov. Objednávatelia teroristickej akcie očakávali od útoku na kasárne vládnych jednotiek v Homse podobný výsledok – zastavenie mierových rokovaní, to sa im však nepodarilo. Zvláštna bola odpoveď Saudskej Arábie. Saudi na začiatku rokovania síce odsúdili teroristické útoky, odmietli však odsúdiť konkrétny teroristický útok v Homse a z útoku obvinili Irán.
Saudi sledujú svoje vlastné strategické ciele, ich najdôležitejším cieľom je zdržiavanie Iránu. Mierová regulúcia konfliktu v Sýrii im nevyhovuje. Turecko spočiatku takisto nemalo výraznejší záujem na bojoch s ISIS, práca ruských diplomatov však dotlačila Turkov k tomu, že začali aktívne proti ISIS vystupovať. K analogickému prístupu treba donútiť aj Saudov.
Bashar Jafaari požadovaním odsúdenia teroristického útoku v Homse vráža klin medzi teroristov a ich sponzorov. Súdiac podľa nervóznych reakcií Saudskej Arábie je zrejmé, že Saudom už neostáva veľký manévrovací priestor. Alebo sa stanú členom širokého protiteroristického frontu, alebo sa ocitnú na druhej strane barikády.