Podľa Satanovského je diplomatická dohoda s USA momentálne málo reálna aj preto, že USA permanentne porušovali všetky dohody, ktoré uzavreli s RF. Satanovskij poukázal aj na skutočnosť, že Molotov sa s Ribbentropom takisto nemohol dlhodobo dohovoriť, pretože z nemeckej strany nebol záujem dohody so ZSSR dodržať a Nemci všetky diplomatické dohody takisto vedome nedodržiavali.
“Nepriateľa treba zničiť a potom sa s ním netreba diplomaticky dohadovať. Alebo ho treba natoľko vystrašiť, že nebude robiť obštrukcie a dohody sa budú automaticky dodržiavať. Nikdy v živote diplomati nič nestanovujú a ani nedefinujú, oni len upravujú politické vzťahy, aby sa dali ďalej riešiť,” uzatvára ruský expert pre Blízky východ.
Podľa Satanovského USA sa ani s Ruskom nemôžu dohodnúť, pretože ich diplomacia nedokáže upraviť ani všetky americké vzťahy s americkými spojencami, ktorí majú vlastné geopolitické ambície, do ktorých vložili miliardy dolárov.
Tak napríklad s Tureckom by sa mali Američania dohodnúť o tom, že zo Sýrie a Iraku treba odtrhnúť severné oblasti. Aleppo a Mosul považuje Erdogan za oblasti, ktoré patria Turecku a boli Turecku násilím odňaté po I. svetovej vojne. Ataturk mal obmedzené možnosti, Erdogan je však presvedčený, že on je schopný časti Sýrie a Iraku získať. Ako o tom ale majú americkí diplomati presvedčiť Kurdov, ktorí bojujú na americkej strane a utrpeli tvrdé straty v bitke o Mosul, aby súhlasili s tým, že Turci získajú územia a Kurdský štát nevznikne?
Ak by sa Američania chceli dohodnúť s Turkami, automaticky sa dostávajú do rozporu so svojím ďalším spojencom Irakom, ktorý súbežne s tým, ako rastú americké problémy na Blízkom východe, začína čoraz odvážnejšie presadzovať svoje záujmy. “Zatiaľ držia Američania Irak na uzde, ale ako dlho im to ešte vydrží?” pýta sa Jevgenij Satanovskij.
Katar od začiatku financoval ISIL v Iraku a Sýrii a takisto financoval aj “Moslimské bratstvo” v Egypte. Katarskí šejkovia financovali desiatkami miliónov dolárov predvolebnú kampaň Hillary Clintonovej a financujú v Rusku teroristické hnutia “Imarat Kavkaz”. A platili azda katarskí šejkovia len preto, aby sa teraz USA dohodli s Ruskom a hodili záujmy Kataru za hlavu?
Podľa Satanovského je zaujímavé sledovať ako sa USA snažia vykorčuľovať z problémov a turbulencií, ktoré sa čoraz silnejšie prejavujú medzi Kurdami, Turkami, Saudami, Katarcami, proamerickými Sýrčanmi – a to sú objektívne americkí spojenci. Keď sa k tomu ešte priradia záujmy Ruska, Číny, Iránu, Izraela, Egypta, Sýrie, Libanonu, Palestíny, prípadne Jemenu, ktoré takisto ovplyvňuje konflikt v Sýrii vyzerá to tak, že vyriešiť diplomaticky túto situáciu bude pre USA značne náročné.
Podľa Satanovského to vyzerá tak, že už nie sú veľké šance diplomaticky riešiť tento problém. Ale ako hovorí Carl Clausewitz “Vojna je len pokračovanie politiky iným spôsobom.” Diplomacia nie je cement, ktorý spevňuje tehly, a keď áno, tak len fixuje a sanuje to čomu hrozí spadnutie. Podľa Satanovského momentálne svetová verejnosť za trúbenia mainstreamových médii vstupuje do temného Orwellovského sveta, kde platí: “Mier – to je vojna”.
Podľa Satanovského pravdepodobne prichádza obdobie, v ktorom sa podarí mier zachrániť len tak, ak sa eliminujú všetci, ktorí si mier neželajú. Podobne ako v II. svetovej vojne – keď sa splnili priority, vyčistil sa Berlín, obsadil Reichstag a zlikvidoval Wehrmacht, skončili aj nacisti v Nemecku…