“Za dva roky sa prejavili neduhy ako arogancia moci a neochota akceptovať iný názor. Opakovane odmietli kandidáta opozície na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, nebol vymenovaný zvolený generálny prokurátor Jozef Čentéš. Na Slovensku je kríza inštitúcií, ktoré majú garantovať nielen stabilitu, ale aj právny štát,” upozornil Figeľ.
Podpora sa podľa jeho slov dostala finančným skupinám, ktoré ošetrovali svoje záujmy aj na pôde NR SR. Figeľ tu spomenul kauzy ako Paroplynový cyklus či kúpu stratovej časti SPP. “Vláda stála skôr na strane silných než tých, ktorých potrebuje štát chrániť,” myslí si podpredseda NR SR.
Figeľ tiež poukázal na vysokú mieru korupcie, rekordnú zadlženosť a čerpanie eurofondov len na polovicu. “Toto je na škodu občanov aj SR. Vláda nezamestnanosť riešiť nevie a korupciu riešiť nechce,” odkázal.
Líder kresťanských demokratov je tiež presvedčený, že občanom chýba pocit vedomia elementárnej spravodlivosti, že ak poctivo žijem a platím dane, aj štát bude ku mne poctivý. Ľudia si však zaslúžia spravodlivosť. “Odkaz Roberta Fica je, že tu nebude právny štát, kým ľudia nebudú bohatí. To je omyl, má to byť naopak. Ľudia budú bohatí, keď bude platiť právo,” tvrdí Figeľ.
Na otázku, či môže vylúčiť vstup KDH do koalície so Smerom-SD, odvetil, že KDH má svoje priority a cíti záväzok voči svojim voličom. “My nie sme na štyri roky posadení do opozície, aby sme vyčkávali, komentovali a kritizovali, ale aby sme ponúkali riešenia. Tam, kde je ochota tých druhých to podporiť, to vítam. Oceňujem odvahu KDH o tom nielen hovoriť, ale takéto zmeny aj presadzovať. Je to teda o programe a programových cieľoch, ktoré sú pre ľudí,” zdôraznil.
Podľa jeho slov to, čo bude o dva roky, bude KDH postulovať na základe toho, aká bude základná politická situácia. “Dá sa očakávať, že KDH bude trvať na spolupráci v záujme stability, prosperity a perspektívy rodiny, spravodlivosti a zamestnanosti. Tam hľadajte odpoveď na vzťahy. To nie je o tom, s kým ja si rozumiem, ale či tie politické sily rozumejú prioritám, ktoré KDH považujme za dôležité,” deklaroval Figeľ.
Pozitívom vlády je podľa neho snaha o boj s daňovými únikmi. “Mal by byť ešte intenzívnejší, neselektívny a voči všetkým. Ak by vláda intenzívne bojovala od začiatku, nemusela zvyšovať dane a odvody,” povedal.
Podpredseda KDH Miloš Moravčík vníma dva roky vlády ako roky parazitovania na životnej úrovni ľudí. “Dva roky vláda oberala ľudí o peniaze a znižovala im životnú úroveň. Je doslova úžasná v populizme a zavádzaní. Zhoršila životnú úroveň ľudí a dokázala to predať tak, že im robí dobre,” dodal.
Exminister práce Mihál označil premiéra Fica za zdatného manipulátora, rečníka a populistu
Vláda SR dva roky svojho pôsobenia premrhala a Slovensko nie je právnym štátom. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásili predstavitelia SaS, ktorí hodnotili 730 dní kabinetu Roberta Fica (Smer-SD).
“Zhoršilo sa podnikateľské prostredie, vidieť to na všetkých rebríčkoch,” vyhlásil šéf liberálov Richard Sulík. Spomenul “socialistický Zákonník práce, zlý zákon na ochranu osobných údajov, kolektívne zmluvy vyššieho stupňa a prihlúply boj ministra Ľubomíra Jahnátka s obchodnými reťazcami”.
Podľa Sulíka takéto administratívne opatrenia v kombinácií so zvýšením daní a odvodov vedú k tomu, že na Slovensku sa čoraz ťažšie podniká. “Ale len keď sa bude dariť firmám, budú vznikať nové pracovné miesta a budú rásť mzdy a životná úroveň ľudí. Tento základný súvis ľavicová vláda nechápe,” podotkol.
Podpredseda SaS Ľubomír Galko videl za uplynulé dva roky mnohé zlyhania polície a orgánov činných v trestnom konaní. “Je to priamy dôsledok politizácie týchto zložiek. Slovensko nie je právnym štátom, rôzne kliky a mafie napojené na politické špičky si užívajú beztrestnosť,” upozornil.
Galko pripomenul kauzu údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby. “Je to rovnaký škandál ako Gorila. Dnes sa miesto vyšetrovania spustil pohon na novinárov a svedkov. Je zarážajúce, že podozriví vysokí dôstojníci sú dodnes v službe a minister obrany Martin Glváč ich kryje. Táto kauza poškodila Slovensko aj v zahraničí a spochybnila nás ako solídneho člena NATO,” myslí si exminister obrany.
Poslanec tiež poukázal na zastavenie vyšetrovania emisnej kauzy v roku 2013, prejavy násilia a neskoré konanie polície. “Všetky tieto zlyhania prikrývajú poslanci Smeru-SD, ktorí blokujú výbory, odmietajú racionálne uznesenia, poslanecké prieskumy a kryjú ministrov a ich podriadených,” poznamenal Galko. Zatiaľ poslednou kvapkou bola podľa neho štvrtková (3. 4.) voľba kandidátov na ústavných sudcov. “Vláda sa neštítila zneužiť tému očisty súdnictva na svoju kampaň. Včera ju spláchla do zabudnutia,” dodal.
Exminister práce Jozef Mihál (SaS) označil premiéra Fica za zdatného manipulátora, rečníka a populistu. “Vie sa dostať k moci, ale keď ju má, vládnuť nevie. Jeho heslo o istotách sa rozplynulo ako dym. Ľudia očakávali zvýšenie zamestnanosti, namiesto toho vidíme, že nezamestnanosť sa drží na úrovni 14 percent a nové pracovné miesta nevznikajú,” konštatoval.
Negatívne vníma aj odbory, ktoré sú podľa Mihála skorumpované. “Sú ticho a mlčia, keď sa zhoršuje životná úroveň ľudí, ale inde sa nechajú kúpiť. Či už je to proodborársky Zákonník práce či automatické rozširovanie kolektívnych zmlúv,” povedal.
Sulík na záver vyjadril pochopenie, že Robert Fico “chcel utiecť” do prezidentského paláca. “Začína mu dochádzať, že z toho sa tak ľahko nevymotá. Voliči mu ale dali odkaz, aby zostal tam kde je a konečne začal plniť svoje sľuby,” uzavrel s tým, že SaS nebude s takou vládou nikdy kolaborovať a je pripravená upozorňovať na jej prešľapy.
ru