„Každý redaktor a novinár takmer každého veľkého kanála v Kyjeve vie, že ich redakcie každý týždeň dostávajú inštrukcie z administrácie prezidenta, akým témam sa venovať, a akým nie, koho ukazovať na obrazovke, a koho nie. Toto celkom isto nebolo za Janukoviča,“ povedal Saakašvili a dodal: „Vyzývam pracovníkov televíznych kanálov, aby začali verejne hovoriť o tom, o čom po celý čas hovoria v súkromí. Ak to povedia všetci, nemôžu ich ani prepustiť, ani pokutovať,“ húta bývalý gruzínsky prezident a niekdajší odeský gubernátor.
Pred časom Saakašvili vyhlásil, že Ukrajina v ekonomických výsledkoch upadla na úroveň Afriky a na to, aby sa vrátili ukazovatele, ktoré boli za čias Viktora Janukoviča, je pri súčasných tempách rozvoja, či skôr úpadku, potrebných mnoho rokov.
Zdá sa, že ťažká ekonomická kríza, pre ktorú trpí väčšina občanov Ukrajiny, zatiaľ nedošla medzi ukrajinské politické špičky vrátane spomínanej Porošenkovej administrácie prezidenta, ktorá sa tak obetavo stará o to, aby novinári vedeli, o čom majú písať, a o čom nie. Štátny podnik Garant-Servis, ktorý zásobuje administráciu prezidenta Ukrajiny, jej vládu, Verchovnú radu, Radu bezpečnosti a obrany a ďalšie štátne orgány, sa v roku 2017 chystá nakúpiť pre spomínané inštitúcie alkohol za takmer 1 a pol milióna hrivien. Radio Svoboda oznámilo, že úradníci majú v pláne zakúpiť 14 573 fliaš ostrého alkoholu, najmä koňaky špeciálnej kategórie a mnohoročné whisky. Za peniaze daňových poplatníkov si tiež chcú zadovážiť viac ako 2 a pol tisíc fliaš ukrajinskej vodky „Staryj Žitomir. Obnovlennaja“.
Takáto je teda situácia „na zámku“. Ľuďom žijúcim „v podhradí“, ktorým neskorší premiér Arsenij Jaceňuk počas euromajdanu sľuboval päťnásobné platy oproti časom Janukoviča, neostáva iné, než si chlipkať z čaše horkosti pod názvom „Novyj euroholodomor. Bezkonečnaja“.
Vladimír Mohorita