Ružomberok 10. októbra (TASR) – Ústav pamäti národa (ÚPN) odovzdal v týchto dňoch priznané dekréty viac ako piatim desiatkam účastníkov a veteránov protikomunistického odboja zo Žilinského kraja. Oceneným Liptákom a Oravčanom dnes predpoludním aplaudovala zaplnená aula ružomberskej strednej Spojenej školy.
„Našou úlohou je nielen zhromažďovať informácie o dobe neslobody, menovať páchateľov zločinov, ale predovšetkým vyzdvihovať tých, ktorí stáli neochvejne na strane pravdy, slobody a demokracie. Nie náhodou sme si zvolili školské prostredie. Mladej generácii treba ponúkať skutočné vzory, ozajstných hrdinov, ktorým patrí úprimná vďaka nás všetkých,“ uviedol pre TASR predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.
Mária Mičáňová z Dlhej nad Oravou strávila vo väzení dva roky za pomoc pri ukrývaní prenasledovaného kňaza. „Zatkli a zavreli otca, mamu aj mňa. V tom čase som bola maturantkou na gymnáziu, takže som zároveň stratila možnosť dokončiť štúdium. Takéto nezmyselné tragédie nesmú zapadnúť do zabudnutia. Treba ich pripomínať, aby sa nič podobné už nikdy nezopakovalo,“ zdôraznila.
„Po narukovaní do armády v roku 1950 nás odviezli nocou po prísahe do baní, kde som prežil v doslova strašných podmienkach a tvrdej každodennej drine takmer tri roky. Ťažký úraz po výbuchu plynu mi natrvalo poznačil zdravie. Boli to hrozné časy, stačil drobný nesúhlas s vládnou mocou a človek zrazu prišiel o svoju budúcnosť,“ podotkol Ladislav Zošák z Likavky.
Za útek do zahraničia si po odsúdení v neprítomnosti a následnom návrate domov odsedel dva roky za mrežami Dolnokubínčan Jaroslav Svoboda. „Vlasť som nechtiac opustil, lebo som z politických dôvodov nemohol študovať. Nerád sa k tomu vraciam, nie sú to príjemné spomienky, no naša mládež sa musí zoznamovať s historickou pravdou, aby nedopustila návrat totalitných praktík,“ dodal.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukové záznamy.
hri ed