Viacerí experti upozorňujú na jednu základnú Erdoganovu vlastnosť. Erdogan nikdy nezabúda na útoky voči svojej osobe a keď môže, vždy sa za takéto útoky pomstí. Momentálne má Erdogan veľmi negatívny názor na Angelu Merkelovú, ktorá sa ho snažila povýšenecky učiť demokracii a na Donalda Trumpa, ktorému nemôže zabudnúť podporu Kurdom.
Donald Trump Erdoganovi prisľúbil, že zváži poskytovanie vojenskej pomoci Kurdom, keďže však pomoc Kurdom USA nezastavili, prehĺbil sa negatívny postoj Erdogana k Američanom. (Američanov Erdogan nenávidí od pokusu o vojenský prevrat v Turecku) Samozrejme voči Trumpovi sa Erdogan správa opatrnejšie ako ku Merkelovej, ktorou otvorene podľa viacerých odborníkov Erdogan pohŕda.
Americká podpora Kurdom zbavila Erdogana posledných ilúzii k Washingtonu a prezident Turecka sa obrátil otvorene k Moskve. (To však neznamená, že v najbližšej budúcnosti Erdogan nebude môcť zmeniť svoj postoj). Momentálne je však Erdogan vo fáze, že vníma USA ako nedôveryhodného partnera a preto sa rozhodol okrem iného kúpiť aj ruský komplex protileteckej obrany S-400, čím vydráždil Trumpa, Pentagon i NATO.
Biely dom neskrýva svoje rozčarovanie z ďalšieho zbližovania Turecka a Ruska, v minulosti rusko-turecko-iránsky plán na vytvorenie zón deeskalácie napätia v Sýrii takisto zhatil viaceré americké politické plány a možnosti v Sýrii aktívnejšie pôsobiť.
V Ankare riešili obaja lídri okrem iného aj otázku plynovodu z Turecka a takisto kurdské referendum v Iraku. Ruského prezidenta Vladimíra Putina čakali pri prijatí v Ankare priam “kráľovské pocty” a Erdogan viackrát oslovil Putina slovami “môj drahý priateľ”.
Obaja lídri sa zhodli na tom, že nesmie nastať osamostatnenie irackého Kurdistanu, toto územie musí ostať súčasťou Iraku.
Vladimír Putin aj Erdogan potvrdili, že územná celistvosť Iraku ostáva prioritou v ruskom i tureckom postoji. Turci už zaplatili prvú splátku za S-400, Rusko začne s dodávaním týchto systémov Turecku v najbližšom období. Turci majú predstavu, že do dvoch rokov pokryjú celé svoje územie systémom S-400.
Dmitrij Peskov reagoval na kritiku Washingtona kvôli protivzdušnému systému S-400. Podľa Peskovových slov, Rusko a Turecko sú zvrchované štáty a samostatne vedú svoju politiku v medzinárodnej, ekonomickej či vojensko-technickej oblasti bez ohľadu na to, či sa to Washingtonu páči alebo nie.
Okrem S-400 sa na stretnutí Putina a Erdogana riešila aj otázka plynovodu Turkish Stream a stavba prvej tureckej atómovej elektrárne, ktorú Turkom pomôžu postaviť ruskí odborníci. Rozvíjajúca sa spolupráca medzi oboma lídrami umožnila aj sňatie ruského embarga na dovoz tureckých potravín do Ruska.
Ajdin Mechtiev