Nemecký Die Welt bez okolkov našiel aj objasnenie tejto skutočnosti. Prezident Ruska Vladimír Putin postavil do čela USA svojho kandidáta Donalda Trumpa, no svojmu hráčovi Trumpovi Putin veľmi nedôveruje a tak Rusko pokračuje vo zvyšovaní svojich zlatých rezerv.
Len vo februári Rusko zvýšilo svoje zlaté rezervy o 9,3 tony, takže teraz predstavujú zlaté rezervy Ruska objem 1650 ton. “Takto vysoká miera zlatých rezerv nebola v Rusku od rozpadu ZSSR”, tvrdí die Welt. Nemci sú presvedčení, že Rusi sa rozhodli predstihnúť USA a Európu, pričom podľa mienky die Welt “autokrati milujú zlato a vždy mu dávajú prednosť”.
Podľa nemeckého prestížneho magazínu mnohí vo svete hádali, či bude Putin aj ďalej po víťazstve Trumpa vykazovať ruskú ekonomickú nezávislosť. Už nikto hádať nemusí, odpoveď je známa. Moskva pokračuje vo zvyšovaní svojich zlatých rezerv a od novembra 2016 pribudlo v ruských sejfoch 72 ton zlata.
“Putin kupuje zlato nie len kvôli rôznym ekonomickým možnostiam a variáciam, ale aj z bezpečnostných dôvodov. Nechce totiž pripustiť, aby sa dolár použil ako zbraň proti Rusku. Investície do zlata v tomto smere predstavujú výbornú ochranu,” uvádza nemecký die Welt.
“Putin je chladne kalkulujúci profesionál bez emócii, ktorý dôsledne sleduje záujmy výhodné pre jeho krajinu,” tvrdí politický expert James Richard. Podľa jeho slov Putin vsadil na zlato už v roku 2007, kedy bol v USA prezidentom ešte George Bush mladší. V hromadení zlatých rezerv pokračoval aj počas prezidentovania Obamu, v čase protiruských sankcií a evidentne s ním nemieni skončiť ani počas prezidentovania Donalda Trumpa.
Mnohí experti USA a Západu sú už dlhšie z Putina značne nervózni, pretože ani sankcie, ani pohyby na cenovom trhu s ropou nezabránili Rusku hromadiť svoje zlaté rezervy. Hromadenie zlatých rezerv je navyše signálom, že Rusko “nemelie z posledného, keď si neustále dokáže zvyšovať zlaté rezervy,” ako dúfali elity zo Západu, ktoré sa snažili ekonomicky Rusko položiť.
Podľa Richarda ruský postup je pragmatický a strategický a nemá nič spoločné s ideológiou. Od roku 2007 Rusko zvyšuje nákup zlata a od počiatku ukrajinskej krízy sa tempo nákupu ešte zvýšilo, pričom súbežne s rastom ruských rezerv Rusi výrazne znižujú počet amerických cenných papierov (podľa agentúry Bloomberg už o 60 miliard USD). Momentálne má Rusko v obligáciach USA už len 86 miliárd USD.
Rusko tak prestáva byť veriteľom USA. Momentálne majú Írsko, Švajčiarsko a Brazília v amerických cenných papieroch viac financií ako Rusko a podobne sa správa aj Čína. Podľa nemeckého Die Welt však platí axióma, že v “čase ekonomickej nestability a geopolitických turbulencií slabý hráč poskytuje úvery a silný ich získava”.