Moskva 20. júna 2017 (HSP/warfiles/Foto:wikipedia)
Anatolij Molčanov na portáli warfiles publikoval informácie o pripravovaných krokoch Ruska voči USA po zostrelení sýrskeho bojového lietadla SU-22 v blízkosti Rakky
Ministerstvo obrany RF dňa 19.7.2016 pozastavilo spoluprácu s USA v rámci memoranda o prevencii incidentov v sýrskom vzdušnom priestore. Reakcia Ministerstva obrany RF nasledovala krátko potom, ako Američania v rozpore s medzinárodným právom zostrelili sýrsky bitevník Su-22 v blízkosti Rakky. Ministerstvo obrany RF následne uviedlo, že každý stroj západnej koalície, ktorý sa bude nachádzať v sýrskom vzdušnom priestore západne od Eufratu bez povolenia legitímnej sýrskej vlády a RF, bude cieľom pre letectvo a protivzdušnú obranu. Americký útok Rusi označili ako akt vojenskej agresie.
Podľa viacerých analytikov incident so zostrelením sýrskeho Su-22 vyostrí situáciu v Sýrii, ktorá môže eskalovať neželaným spôsobom. Ruský vojenský expert vo výslužbe, plukovník Michail Chodarenok uviedol, že momentálna situácia v Sýrii je značne zložitá. Nová americká administratíva dala požehnanie americkým jastrabom vyostriť konflikt a zostrelenie Su-22 nebude posledným prípadom amerického narušovania medzinárodného práva. Rusko si môže zvoliť zo širšej škály odpovedí, viaceré z odpovedí však automaticky budú znamenať vygradovanie ozbrojeného konfliktu s Washingtonom.
Ruský bezpečnostný expert Franzt Klincevič však uviedol, že Rusko sa už rozhodlo, ako bude reagovať
Podľa Vladimíra Anochina, viceprezidenta Ruskej akadémie geopolitických problémov, by bolo chybnou reakciou priame zostrelenie amerického stroja ruskou protivzdušnou obranou, tieto obmedzenia však neplatia pre sýrsku protivzdušnú obranu, ktorá môže útočiť na americké lietadlá, pretože z hľadiska medzinárodného práva, Sýrčania bránia svoju suverenitu a územie. Ani Rusi a ani Američania nemajú podľa Anochina záujem na takom vývoji scenára, pri ktorom by sa neadekvátne vygradovalo priamo napätie medzi Ruskom a USA.
Americké informácie o tom, že sýrsky Su-22 útočil na pozície Kurdov, označili Rusi a Sýrčania za klamstvo a Vladimír Anochin tvrdí, že Američania okrem iného aj testujú spoľahlivosť ruskej a sýrskej protivzdušnej obrany. Podľa jeho slov Američania už začali v Sýrii kvôli tomu, že sa situácia nevyvíja podľa ich predstáv, priamo podporovať teroristov ISIS, ktorí utrpeli obrovské straty kvôli ruským a sýrskym leteckým útokom.
Anochin poukazuje na skutočnosť, že Američania na sýrske ciele neútočia v zónach, v ktorých sa nachádzajú ruskí vojaci a sú pod ruskou kontrolou. V podobnom duchu sa vyjadril aj ďalší expert Anatolij Kapustin, ktorý takisto zastáva názor, že zostrelenie amerického lietadla prinesie vyostrenie konfliktu.
Včera večer sa objavili informácie, že sýrskeho pilota Su-22 sa podarilo zachrániť. Iné informácie však tvrdia, že Asadovi vyjednávači rokujú s Kurdmi o vydaní zajatého pilota. Ak sa sýrsky pilot nachádza v kurdských rukách, nehrozí mu bezprostredné nebezpečenstvo likvidácie, ku ktorému by prišlo, keby sa dostal do zajatia k teroristom ISIS.