Veľvyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin podľa vlastných slov taktiež povedal svojim partnerom, že konanie Ankary odzrkadľuje “nezákonnosť” leteckých útokov uskutočňovaných v Sýrii medzinárodnou koalíciou bez súhlasu Damasku, informuje agentúra AP.
Po utorňajšom neverejnom zasadnutí BR OSN vyjadril ľútosť, že ostatní členovia nepodporili návrh Ruska na prijatie vyhlásenia, ktoré by potvrdzovalo potrebu rešpektovať medzinárodné právo a zvrchovanosť, pričom by zároveň vyzývalo na jednotu v boji proti extrémistom z Islamského štátu.
Iracký veľvyslanec pri OSN Muhammad Hakím v súvislosti s prítomnosťou tureckých vojakov na severe Iraku povedal novinárom, že Bagdad rieši túto záležitosť bilaterálne s Ankarou, čo podľa neho prebieha “veľmi dobre”.
Iracký premiér Hajdar Abádí v nedeľu varoval Turecko, že jeho krajina by sa mohla obrátiť na BR OSN v prípade, ak nestiahne svoje sily do 48 hodín. Jeho turecký náprotivok Ahmet Davutoglu však vyhlásil, že minulotýždňové vyslanie vojakov do oblasti pri severoirackom Mósule bolo bežnou rotáciou jednotiek na podporu tábora, ktorý turecké sily zriadili na žiadosť mósulského guvernéra v koordinácii s irackým ministerstvom obrany.
Abádí po vypršaní 48-hodinového ultimáta v utorok vyzval Severoatlantickú alianciu, aby požadovala od Turecka ako svojho člena “okamžité stiahnutie” vojakov z irackého územia. Turecko medzitým oznámilo, že vysielanie ďalších vojakov na sever Iraku zastavilo – avšak tých, ktorí sa už nachádzajú vo výcvikovom tábore neďaleko Mósulu, stiahnuť nemieni.