Moskva, 26. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/SANA)
Washington zasa obvinil vládu Baššára Asada z použitia chemických zbraní v Sýrii 21. augusta 2013, 4. apríla tohto roka a pod. Ruské ministerstvo zahraničia v tejto súvislosti vydalo dosť ostré nesúhlasné vyhlásenie
„21. augusta 2013 bola vo Východnej Gúte, čo je predmestie Damasku, použitá otravná látka sarín. Obeťami tohto nehumánneho zásahu bolo podľa rozličných odhadov až 1 400 osôb. Špeciálna misia expertov OSN, vyslaná do krajiny na čele so švédskym profesorom Å. Sellströmom, vinníkov tohto zločinu neodhalila. Zároveň však v podstate potvrdila závery ruských expertov, že podomácky vyrobený sarín použili extrémistické zoskupenia s provokačnými úmyslami.
V tejto súvislosti nás poburuje pokrytectvo Bieleho domu, Ministerstva zahraničných vecí USA, ako aj Stáleho zastupiteľstva USA pri OSN, ktoré po štyroch rokoch jednohlasne obvinili z teroristického útoku vo Východnej Gúte vládu Baššára Asada. Znepokojenie vyvoláva aj to, že Spojené štáty v podstate v mene medzinárodného spoločenstva ultimatívne obvinili oficiálny Damask z použitia chemických zbraní 4. apríla tohto roku v sýrskom Chán Šajchúne. Takýmto spôsobom vlastne obviňujú sýrsku vládu z prechovávania časti svojho chemického vojenského potenciálu, čo by znamenalo priame porušenie Dohovoru o zákaze chemických zbraní. Navyše naň zvaľujú zodpovednosť za použitie otravných látok proti civilnému obyvateľstvu Sýrskej arabskej republiky.
S týmto sa dá len kategoricky nesúhlasiť, pretože kompetentná medzinárodná organizácia, a to Organizácia pre zákaz chemických zbraní, potvrdila, že chemický arzenál Sýrie bol pod medzinárodnou kontrolou úplne zneškodnený. Okrem toho ani Spoločný vyšetrovací mechanizmus Organizácie pre zákaz chemických zbraní a OSN ešte nevyniesol verdikt ohľadne vinníkov spomínaného chemického incidentu.
Washington sa opäť pokúša zneužiť udalosť v Chán Šajchúne na ospravedlnenie svojho útoku v noci na 7. apríla tohto roku, ktorý nasmeroval na územie suverénneho sýrskeho štátu bez toho, aby to schválila Bezpečnostná rada OSN, čím porušil zásady medzinárodného a humanitárneho práva. Nevylučujeme, že podtextom takýchto nepriaznivých oficiálnych komentárov je možné intenzívnejšie zasahovanie do vnútorných záležitostí Sýrie v budúcnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia.