Ruské ministerstvo zahraničia prízvukuje: „Nová línia vo vzťahu s Kubou, ktorú vyhlásil prezident USA D. Trump, nás vracia k už zabudnutej rétorike „studenej vojny“. Podobný prístup charakterizoval vzťah USA ku Kube počas niekoľkých desaťročí.
Keď predchádzajúca administratíva vo Washingtone vniesla do kurzu voči ostrovu podstatné zmeny, mali sme dôvod predpokladať, že to nie je len prejav dobrej vôle politikov, ale predovšetkým dôkaz neúspechu politiky diktátu a sankcií proti tomuto neveľkému a slobodymilovnému štátu. Predpokladali sme, že to nebola len „akási transakcia“, ale premyslené politické rozhodnutie, v ktorom okrem marginálnych antikastrovcov neprehral nikto.
Teraz sa ukazuje, že protikubánsky diskurz je stále veľmi rozšírený. Toto môže vyvolať iba ľútosť. Myslíme si, že nikto nemôže pochybovať o tom, že arogantný štýl jednania s Kubou nemá perspektívu. Udalosti posledného polstoročia sú toho dôkazom. Naozaj ničomu politikov vo Washingtone a politikárov v Miami nenaučili?
Potvrdzujeme svoju nezvratnú solidárnosť s Kubou, priateľskou, mierumilovnou krajinou, rešpektovanou členkou medzinárodného spoločenstva, ktorá zohráva konštruktívnu úlohu v Latinskej Amerike a v celosvetovom kontexte. Sme proti embargu, blokádam, sankciám a deliacim čiaram. Sme za dialóg, spoluprácu a budovanie mostov, komunikáciu bez diktátu a pokusov o zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénnych štátov.
Výrečným dôkazom toho, že sa takéhoto názoru vo vzťahu ku Kube pridržiava prevažná väčšina krajín, sú výsledky hlasovania Valného zhromaždenia OSN o skončení blokády Kuby. Chceli by sme vyzvať administratívu D. Trumpa, aby počúvala tento svorný hlas svetového spoločenstva“, uvádza sa v komentári ruského ministerstva zahraničia.