Prekvapenie? Politici a vojenské velenie rozdeľujú obe krajiny. Ako ich dokáže spojiť Moskva? V Kremli tvrdia, že sa to dá. Nejde však ani o politické, ani o vojenské riešenie, ba nie je v pláne ani výstavba mostu ako v Kerčskom prielive. Moskva plánuje prepojiť Severnú a Južnú Kóreu energeticky prostredníctvom plynovodu.
O tomto zámere porozprával v Soule zástupca ministra zahraničných vecí Ruska Igor Morgulov. V tomto meste otvorili 8. výročnú ázijskú konferenciu Medzinárodného diskusného klubu Valdaj. Na programe stretnutia sú tiež otázky rozvoja energetiky, cestovného ruchu a investičnej činnosti v Ázijsko-tichomorskom regióne. Z Kremľa odznelo, že prostredníctvom účasti Severnej Kórey na spoločných hospodárskych a energetických projektoch sa podarí vyvarovať ďalšej eskalácie v tomto výbušnom regióne.
„Veríme, že v blízkej budúcnosti vytvoríme politické a hospodárske podmienky na to, aby daný mimoriadne výhodný energetický projekt pre všetky tri strany – Moskvu, Soul a Pchjongjang, bol zrealizovaný,“ podčiarkol Igor Morgulov.
Ruské médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že idea tranzitného plynovodu cez severokórejské územie vznikla ešte v roku 2011, keď ruský Gazprom a juhokórejská spoločnosť Kogas podpísali predbežnú dohodu o dodávkach ruského zemného plynu na kórejský polostrov a nový plynovod by napojili na existujúci ruský systém Sachalin-Chabarovsk-Vladivostok.
Predpokladá sa, že plynovod vybudujú cez celé územie KĽDR. Soul by chcel ročne importovať z Ruska cca 10 miliárd metrov kubických plynu. Za týmto účelom treba vybudovať plynovod dlhý 1,1-tisíc kilometrov, pričom 700 kilometrov plynovodu by vybudovali na území Severnej Kórey. Orientačný rozpočet výstavby experti odhadli na 2,5 miliardy dolárov.
Ruskí experti prízvukujú, že Severná a Južná Kórea potrebujú dodávky ruskej ropy a plynu. Južná Kórea je v súčasnosti druhým najväčším importérom skvapalneného plynu na svete. Napríklad v roku 2015 Soul nakúpil od Ruska 2,6 miliónov ton skvapalneného plynu. Severná a Južná Kórea by chceli nakupovať ruský zemný plyn, ktorý je podstatne lacnejší, a preto potrebujú vybudovať nový spoločný plynovod.
Eugen Rusnák