Moskva 31. januára (TASR/HSP/Foto:TASR)
Izrael arogantne bombarduje kohokoľvek v regióne. Rusko protestuje
Rusko vyjadrilo dnes veľké znepokojenie ohľadom správ o izraelských leteckých útokoch hlboko vo vnútrozemí Sýrie. Zdôraznilo, že v prípade potvrdenia týchto informácií to bude znamenať neprijateľné vojenské zasahovanie do záležitostí krajiny ničenej vojnou.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes vo svojom vyhlásení uviedlo, že v prípade potvrdenia týchto správ “budeme mať do činenia s nevyprovokovanými útokmi na ciele na území suverénneho štátu, čo hanebne porušuje Chartu OSN a je neprijateľné bez ohľadu na motívy, ktorými by sa zdôvodňovali”.
Zdroje sa rozchádzajú v cieli bombardovania
Pokiaľ ide o terč paľby, informácie sa v závislosti od zdroja líšia. Kým Izrael a západní diplomati tvrdia, že izraelské lietadlá v blízkosti hraníc Sýrie s Libanonom v stredu zaútočili na konvoj, ktorý prevážal zbrane určené pre hnutie Hizballáh, sýrska štátna televízia obvinila Izrael z útoku na vojenské výskumné centrum v dedine Džamrája, nachádzajúcej sa v priestore medzi Damaskom a blízkou hranicou s Libanonom.
Ako informovala ruská agentúra RIA Novosti, podľa sýrskej televízie o život prišli dvaja zamestnanci centra zameraného na vývoj obranných technológií. Televízia zdôraznila, že izraelský útok Sýrii nezabráni v podpore Palestínčanov a ich skupín bojujúcich proti Izraelu.
Hnutie Hizballáh dnes vo svojom vyhlásení uviedlo, že terčom izraelského útoku bolo sýrske vedecko-výskumné centrum. Samotný útok ostro odsúdilo ako pokus o obmedzenie “arabskej vojenskej kapacity”.
K útoku na výskumné centrum sa medzičasom prihlásili aj sýrski povstalci, spresnila RIA Novosti.
Podľa niektorých pozorovateľov izraelský nálet mal byť zrejme varovaním pre Damask, aby nevyzbrojoval nepriateľa Izraela pôsobiaceho v Libanone. Ako v dnešnom vydaní pripomína denník The New York Times, naposledy Izrael ostreľoval ciele na území Sýrie v roku 2007.
Izrael, USA a OSN zatiaľ mlčia
Oficiálne informácie o ostreľovaní cieľom na území Sýrie Izrael nepotvrdil a nevyjadrili sa k nemu ani USA ako najbližší spojenec Izraela na Blízkom východe. OSN, vzhľadom na to, že nemá žiadne oficiálne správy, zatiaľ na najnovší vývoj na Blízkom východe tiež nereagovala.
Podľa neoficiálnych informácií konvoj mohol prevážať chemické zbrane, ktorých sklad je v blízkosti Džamráje. Iné zdroje pripúšťajú, že náklad mohli tvoriť protiletecké strely alebo rakety s dlhým doletom.
Izrael v uplynulých mesiacoch viackrát deklaroval, že nepripustí, aby sa chemické zbrane, ktoré údajne vlastní sýrsky režim, dostali do rúk hnutia Hizballáh alebo ich stúpencov napojených na teroristickú organizáciu al-Káida.
Izrael sa takisto obáva, že v rukách Hizballáhu by mohli skončiť aj sofistikované protitankové a protilietadlové zbrane, ktoré poskytuje Sýrii Rusko.
Rusko sa snaží brániť sýrskeho prezidenta Bašára Asada pred tlakom medzinárodného spoločenstva. Moskva sa opakovane vyslovila proti zahraničnej intervencii v Sýrii, najmä proti vojenskej akcii.