Moskva 20. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)
Rusko je pobúrene oslobodzujúcim verdiktom súdu
Rusko s pobúrením reagovalo na správu, že úrady amerického štátu Texas sa rozhodli neobviniť amerických adoptívnych rodičov ruského chlapčeka Maxima Kuzmina, keďže nenašli dôkazy, ktoré by svedčili o ich podiele na jeho smrti.
“Rozhodnutie texaských úradov neobviniť Shattovcov v nás vyvoláva vážne otázky. Chcú nás presvedčiť, že chlapec si smrteľné zranenia spôsobil sám,” povedal podľa agentúry RIA Novosti námestník ruského ministra zahraničných vecí pre ľudské práva, demokraciu a vládu zákona Konstatantin Dolgov.
Agentúra AP dnes informovala, že veľká porota v západnom Texase rozhodla, že sa nenašli dôkazy o trestnom čine rodičov – Laury a Alana Shattovcov. Podľa okresného prokurátora Bobbyho Blanda bola smrť Maxima Kuzmina, žijúceho v USA pod menom Max Shatto, tragickou nehodou, ku ktorej s najväčšou pravdepodobnosťou došlo na ihrisku. Dodal, že tragédia sa odohrala v čase, keď sa adoptívna matka od Maxa a jeho brata Christophera/Kirilla vzdialila asi na desať minút.
Rusko si vyžiada celú dokumentáciu a prípad prešetrí
Dolgov dnes v Moskve informoval, že Rusko si vyžiada celú dokumentáciu k prípadu, aby mohlo záležitosť prešetriť a zaujať vlastné stanovisko k príčinám tragédie. “Potom zvážime ďalšie kroky,” poznamenal. Dodal, že Rusko očakáva od amerických a texaských úradov primeranú spoluprácu, ako aj zaručenie prístupu k Maxovmu mladšiemu bratovi, ktorého Shattovci tiež adoptovali.
Ruský ombudsman pre práva detí Pavel Astachov vo svojom mikroblogu napísal, že rozhodnutie texaského súdu protirečí prvým záverom vyšetrovania, ako aj výpovediam miestneho šerifa, lekára, sociálnych pracovníkov aj adoptívneho otca. Podľa neho úrady nebrali do úvahy okolnosti smrti.
Astachov povedal, že sa obráti na amerického veľvyslanca v Rusku Michaela McFaula, aby s ním prerokoval spoluprácu medzi Ruskom a USA v oblasti práv detí.
Max Shatto zomrel tri týždne po tom, ako Štátna duma schválila zákon, ktorým zastavila všetky adopcie ruských detí do USA. Zákon je pomenovaný po spomínanom Dimovi Jakovlevovi.
Tento krok ruských poslancov Spojené štáty kritizovali.
Ako uvádza britská rozhlasová a televízna spoločnosť BBC, za ostatných 20 rokov americké páry adoptovali viac ako 60.000 ruských detí. Za uplynulých desať rokov ruské úrady evidujú úmrtie 19 z nich. Najväčšiu odozvu mal prípad smrti Dimu Jakovleva, ktorý žil v USA ako Chase Harrison. Jeho adoptívneho otca Milesa Harrisona, ktorý ho nechal na parkovisku v aute päť hodín a chlapec sa ugriloval, súd oslobodil.