Iniciátorom previerky americkej spoločnosti Google pre podozrenie zo spolupráce s ukrajinskou tajnou službou je poslanec Štátnej dumy, koordinátor Národného oslobodzovacieho hnutia Jevgenij Fjodorov. Ako informuje vydanie Izvestia, poslanec pripravuje príslušnú žiadosť na ministerstvo vnútra a generálnu prokuratúru. Podľa názoru Fjodorova, ruské orgány činné v trestnom konaní by mali preskúmať činnosť internetového gigantu, či neporušil právne predpisy Ruskej federácie.
Ako tvrdí poslanec, podľa jeho informácií, Google podpísal dohodu o spolupráci s ukrajinskými tajnými službami, najmä s SBU. Podľa mienky Fjodorova, teraz spoločnosť môže nie len oficiálne poskytovať ukrajinskej strane verejne dostupné informácie, ale aj predávať SBU osobné údaje ruských používateľov.
Poslanec si je istý, že ruské orgány činné v trestnom konaní musia vykonať kontrolu činnosti Googlu, pretože spoločnosť zaujala otvorene protiruský postoj. V prípade, že činnosť internetovej korporácie je namierená proti bezpečnosti Ruska, treba prijať opatrenia, aby sa tak nemohlo diať, myslí si Jevgenij Fjodorov.
“Google sa nachádza pod jurisdikciou USA a USA oficiálne zaujímajú pozíciu, keď sa snažia oslabiť Rusko a destabilizovať situáciu v ňom. Z tohto pohľadu je to priame zadanie pre tie organizácie, ktoré sa nachádzajú pod ich kontrolou”, povedal poslanec. “Napríklad, v čase, keď v Kyjeve prebiehal štátny prevrat, pouličné nepokoje boli organizované a ľudia mobilizovaní cez sociálne siete, najmä cez Google. Preto dohoda, ktorú má Google podpísanú s tajnou službou Ukrajiny SBU, je potrebná na to, aby internetová spoločnosť mohla pokojne odovzdávať informácie o dianí v Ruskej federácii USA a ich partnerom.
Fjodorov tiež pripomenul, že v Deň nezávislosti Ukrajiny Google štylizoval svoje logo do farieb ukrajinskej vlajky, čo je podľa názoru poslanca priama agitácia. Je presvedčený, že dnešné technológie umožňujú internetovým spoločnostiam viesť diverznú činnosť proti Rusku.
“Google môže vytvoriť mechanizmy pre koordináciu činnosti a finančných tokov účastníkov pouličných nepokojov. Okrem toho má spoločnosť osobné údaje používateľov, ktoré tiež môžu byť odovzdané zainteresovanej strane. Ak predtým, kvôli sankciám, mohli osobné údaje Rusov zaujímať USA, teraz sa nimi môže zaoberať ukrajinská SBU, ktorá je dnes skôr teroristickou organizáciou. Inými slovami, je to funkčný systém pre vniknutie do vnútorných záležitostí inej krajiny”, zakončil Fjodorov.
S Fjodorovm súhlasí riaditeľ Inštitútu pre problémy globalizácie Michal Deljagin. Pripomenul, že spoločnosť Google je známa svojou spolitizovanosťou a sympatiami niektorých svojich akcionárov k ukrajinským nacionalistom.
“Všetci vieme, že spoločnosť Google založil Sergey Brin, ale hlavným akcionárom sa javí skupina Finančná avantgarda, ktorej patrí aj spoločnosť na vývoj a produkciu geneticky modifikovaných organizmov Monsanto. Monsanto je vlastníkom súkromnej vojenskej spoločnosti Academi – predtým Blackwater, ktorá sa zapojila do bojov v Iraku a teraz bojuje na strane nacistov na Ukrajine. Takže záujem o udalosti na Ukrajine môže byť v Google ovplyvnený jeho vlastníckou štruktúrou. Nehovoriac už o tom, že na adresu spoločnosti boli už veľa krát vznesené obvinenia, že úmyselne vytvára v svojich produktoch bezpečnostné medzery, ktoré sú následne využívane pracovníkmi amerických tajných služieb na špionáž”, vysvetlil pre noviny expert.
Publicista a rozhlasový moderátor Tim Kirby tiež obviňuje Google zo zaujatosti. “Facebook, Twitter, Google a ďalšie spoločnosti presadzujú západný liberalizmus. Napríklad Facebook: Ak je na obrázku nahá žena, tak je všetko v poriadku ale ak užívatelia zdieľajú niečo konzervatívne, tak zapracuje cenzúra. Naviac, tieto internetové nástroje sa používajú na prípravu a koordináciu revolúcii. Pred pár rokmi vláda USA nariadila vytvoriť samostatný Twitter pre Kubu, kde plánovali zrealizovať ďalšiu farebnú revolúciu, ale koordinovaný postup kubánskych tajných služieb im neumožnil získať vplyv” vysvetlil Kirby.
ad