Banja Luka/Záhreb/Sarajevo 20. októbra 2016 (HSP/Foto:profkomunikacije.com)
Ruské tajné služby varovali Belehrad pred novou balkánskou vojnou, ktorú podľa nich pripravujú USA. Podľa informácií, ktoré priniesli noviny Informer, chcú Spojené štáty vojnu rozpútať najskôr v Republike srbskej, ktorá je súčasťou Bosny a Hercegoviny, potom v Macedónsku a napokon v Srbsku.
Celá operácia sa má začať zvrhnutím moci v Republike arbskej prostredníctvom vyvolania pouličných nepokojov, ďalej je zámer poukázať na slabosť súčasných štátnych orgánov v ďalších balkánskych štátoch, dostať ich pod plnú kontrolu Západu a skoncovať s tou mierou vplyvu, ktorý Moskva na Balkáne má.
Ešte pred začiatkom leta spustili prvý pokus o majdan v Republike srbskej, ktorá je zatiaľ súčasťou Bosny a Hercegoviny. Dejiskom bolo jej centrum Banja Luka. Podľa informácií Informera za vtedajšími protestmi „opozície“ v Banja Luke stál George Soros.
Informer uverejnil dokument, podľa ktorého „vodcovia opozície“ – predseda jednej zo strán Mladen B., poslanci parlamentu Republiky srbskej Darko B. a Dragan Č. , ako aj primátori dvoch významných miest v Republike srbskej Slavko V. a Obren P. dostávali peniaze cez sorosovský Fond otvorenej spoločnosti v Budapešti. Dovedna malo ísť o sumu okolo pol milióna dolárov.
Z toho, ako si sorosovská opozícia vytýčila svoju hlavnú úlohu – zmena režimu v metropole Republiky srbskej Banja-Luke – bolo jasné, že splnenie jej požiadaviek povedie k naplneniu dávnej túžby „demokratického Západu“ nenávidiaceho Srbov – k likvidácii Republiky srbskej.
Opozícia navozila svojich prívržencov z rôznych kútov republiky na 150 autobusoch, no ani to nepomohlo. Rátalo sa s tým, že k opozičníkom sa pripoja aj pomýlení Srbi zo samotného Srbska. Napriek tomu, že nejakí prišli, sorosovská opozícia zhromaždila na svojom mítingu okolo 5-10 000 účastníkov, kým Milorada Dodika a jeho prosrbskú a proruskú politiku prišlo podporiť okolo 35 000 ľudí. Dodik sa na rozdiel od Janukoviča zachoval gramotne, ako naozajstný štátnik, ulice chránilo dvetisíc policajtov, bol zakázaný predaj alkoholu, zatvorené reštaurácie i kaviarne. Ani čaj s drogami nikto nepodával, ako na kyjevskom majdane… Už na hraniciach Republiky srbskej preverovali všetky autobusy a autá a každý autobus so srbskými majdanistami sprevádzal policajt. Srbský minister vnútra informoval, že 120 ľudí zo Srbska vôbec nepustili na územie Republiky srbskej.
Míting provládny i majdanovský prebiehali súčasne a vďaka múdrym bezpečnostným opatreniam Dodika aj pokojne. Nik nevytrhával dlažbu a nerozbíjal ňou policajtom hlavy, nikomu nedovolili hádzať Molotovove koktejly a zapaľovať strážcov poriadku, nikomu nedovolili mučiť provládnych poslancov.
Na mítingu sorosovskej opozície vystúpila aj Soňa Karadžičová, dcéra väzneného Radovana Karadžiča, obrancu Srbov, z ktorého západná propaganda robí príšeru a ktorého haagska súdna mašinéria so spravodlivosťou typickou pre Západ odsúdila na štyri desaťročia temnice. Soňa Karadžičová, nezradila svojho otca – práve naopak. Karadžičová vyzvala prítomných, aby nerobili to, za čo sa zajtra budú hanbiť. Avšak opozičníci i tak adresovali vláde svojich 6 požiadaviek, ktoré nemajú ekonomický, ale politický charakter: vypísanie predčasných parlamentných a prezidentských volieb, vytvorenie prechodnej „vlády národnej spásy“. Kto si všimol, ako si počína „vláda národnej spásy“ na Ukrajine, môže si predstaviť, čo by sa stalo, keby sa požiadavky sorosovských hovorcov v Republike srbskej naplnili.
Na mítingu prívržencov súčasnej vlády veľký aplauz sprevádzal vystúpenie Darka Mladiča – syna ďalšieho väzňa haagskeho Guantanáma – generála Ratka Mladiča, ktorého Srbi jednoznačne považujú za národného hrdinu – bohatiera, obrancu Srbov, Slovanov a pravdy.
Darko Mladič hovoril o nevyhnutnosti jednoty všetkých obyvateľov Republiky srbskej a o nebezpečnosti konfliktov pre jestvovanie Republiky srbskej. Osobitne silný dojem vyvolala reč prezidenta Republiky srbskej Dodika o potrebe obrany republiky pred tými, ktorí zrádzajú jej záujmy. Dodik sa pustil do polemiky s opozičníkmi, ktorí chcú otráviť národ presladenými rečičkami „o slobode“: „Nemôže byť slobody, ak nebude štát.“ Svoje vystúpenie Dodik ukončil známou srbskou piesňou „Nám nikto nič nemôže urobiť“, ktorú spolu s ním spievalo celé námestie.
Minulý mesiac sa v Republike srbskej, ktorá je po takzvaných daytonských dohodách z roku 1995 súčasťou Bosny a Hercegoviny, napriek spolitizovanému zákazu federálneho ústavného súdu, ktorý je pod kontrolou moslimov a západných dozorcov, konalo úspešné referendum o vyhlásení 9. januára za deň Republiky srbskej.
Po tomto referende sa snaha moslimov a Západu úplne zničiť Republiku srbskú vystupňovala. Dubravka Šuicová, chorvátska poslankyňa Európskeho parlamentu, v rozhovore pre sarajevský Avaz informovala, že skupina europoslancov v Bruseli už chystá na koniec októbra „rezolúciu o Dodikovi“ a že „nikto nemôže byť spokojný s daytonským status quo. V preklade – budeme sa snažiť premeniť federáciu v Bosne a Hercegovine na unitárny štát a zrušiť Republiku srbskú.
Svoju rezolúciu o Dodikovi už ohlásil aj moslimský predseda prezídia Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegovič, keď mu predpovedal údel Kaddáfího, Hussejna, Miloševiča… Nie je známe, či Bakir Izetbegovič pozná múdrosť, ktorá nás poúča, ako končí človek, ktorý kope jamu inému človeku.
V každom prípade Bakir Izetbegovič nepredpovedal prezidentovi Dodikovi údel Usamu bin Ladina, s ktorým sa v roku 1994 nie kvôli posedeniu pri kávičke stretol jeho vlastný otec, svojho času prezident Bosny a Hercegoviny a pohlavár bosnianskych moslimov Alija Izetbegovič. Nie náhodou je moslimská časť dnešnej Bosny a Hercegoviny eldorádom pre nelegálne a polotajné tréningové tábory moslimov-vachábistov, pripravené stať sa pešiakmi americkej armády po rozpútaní ďalšej vojny na Balkáne zameranej na vyhladenie Srbov. Srbi, ktorí sa držia viery praotcov a poznajú históriu, však nezabúdajú na starú srbskú pravdu: Na nebi Boh, na zemi Rusko. Alebo, ako hovoria Srbi v Čiernej Hore: Nás bez Rusov je päť autobusov. Spolu s Rusmi je nás dvesto miliónov.
Prinášame krátke video zo stretnutia prezidenta Republiky srbskej Milorada Dodika s ruským prezidentom Vladimirom Putinom niekoľko dní pred septembrovým referendom, ktoré Rusko podporilo ako právo národa, no po ktorom predstavitelia bosnianskych moslimov i Západ spustili nové kolo poľovačky na Republiku srbskú i Milorada Dodika osobne. Dodik Putinovi v Moskve okrem iného povedal: Rusko je naša posledná nádej.
Vladimír Mohorita