Pred pár dňami ruská novinárka, redaktorka Prvého kanálu Ruskej verejnoprávnej televízie Anna Kurbatovová akreditovaná na Ukrajine išla ráno do lekárne v Kyjeve, pretože bola prechladnutá a už niekoľko dní mala vysoké teploty. Na ulici ju zastavilo niekoľko mužov, preukázali sa zle čitateľnými preukazmi a násilne ju zavliekli do auta.
„Priviezli ma do nejakej budovy, na ktorej nebola žiadna tabuľa, nebolo jasné, čo je to za budova. Priviedli ma do miestnosti, na dverách ktorej bolo napísané – „Miestnosť pre výsluchy“. Vypočúvali ma dve a pol hodiny. Vzali mi všetky doklady a telefón. Pýtali sa ma, čo robím na Ukrajine a čo si myslím o vojne na Donbase. Vnucovali mi, že nie je to občianska vojna, ale ruská agresia. Potom vyhlásili, že „predstavujem hrozbu pre bezpečnosť Ukrajiny a preto musím byť deportovaná z krajiny,“ porozprávala Anna Kurbatovová.
Povedala, že jej nedovolili zobrať kufor, žiadne osobné veci, doklady, peniaze – nič. Chorú novinárku, ktorá na sebe mala iba ľahkú bundu, v noci zaviezli na rusko-ukrajinskú hranicu a donútili ju, aby sama v tme išla cez les na ruskú stranu. Neukázali jej žiaden dokument, ktorý by svedčil, že má byť deportovaná z Ukrajiny, iba povedali, že má opustiť krajinu.
Prezradila, že spúšťačom štvavej kampane a vyhostenia z krajiny bola, podľa nej, reportáž o oslavách Dňa nezávislosti Ukrajiny, keď udalosti na Donbase vo svojom komentári označila za občiansku vojnu. Hneď na to sa jej osobné údaje a vyhrážky na jej adresu objavili na smutne-slávnom extrémistickom portáli „Mierotvorec“. Následne v mailoch a po telefóne začala dostávať vyhrážky, že ju zbijú a zabijú.
Po únose príslušníkmi Služby bezpečnosti Ukrajiny sa musela sama v noci cez les dostať na ruskú stranu, kde ju privítali ruskí pohraničiari, dali jej teplé veci, lieky a pripravili jej chutné raňajky. Po návrate do Moskvy porozprávala o svojich dobrodružstvách, povedala, že dodnes jej prichádzajú vyhrážky z Ukrajiny, hlavne, v mailoch. „Spisovatelia“ jej hrozia, že ju dostanú aj v Moskve a aj tam ju zbijú a zabijú. Na udalosti posledných dní reagujú aj niektorí oficiálni predstavitelia Ukrajiny.
Napríklad, poradca ministra vnútra Arsena Avaková – Zoran Škirijak napísal na svojej facebookovej stránke: „Takže propagandistka Kurbatovová bola násilne vyhostená z Ukrajiny s nasledujúcim zákazom vstupu na územie krajiny na obdobie troch rokov. To je všetko. Aj keď v záujme spravodlivosti treba poznamenať, že mali by sme ju zadržať ako rukojemníčku a potom ju vymeniť za niekoho z našich…“
Ďalšiu ruskú novinárku vyhostili z Ukrajiny a zasa takmer z rovnakého dôvodu: pretože občiansku vojnu na Ukrajine neoznačovala vo svojich reportážach za „ruskú agresiu“, ako si želá súčasný režim na Ukrajine. Kyjev sa už aj predtým pokúšal „poučovať“ novinárov z európskych krajín, ako sa majú správať, aj keď západných novinárov, pochopiteľne, vyhostiť sa neodvážil.
Pred dvomi rokmi vypukol pomerne hlučný škandál, keď Kyjev vyjadril protest, že novinári britskej korporácie BBC tiež nazvali udalosti na Donbase občianskou vojnou. Vedenie BBC si príliš nekládlo servítku pred ústa a odpovedalo: „Britská spravodajská korporácia BBC si ponecháva právo používať rôzne pomenovania udalosti vo svojich reportážach počas informovania o udalostiach na juhovýchode Ukrajiny. Používanie niektorého z označení neznamená, že obhajujeme tú alebo inú stranu, ale sa snažíme rýchlo, presne a objektívne informovať verejnosť o konflikte na Ukrajine.“
Ruské ministerstvo zahraničia, ktoré od prvej minúty po únose novinárky žiadalo, aby ju Kyjev prepustil, vydalo vyhlásenie, v ktorom poukázalo na nepriateľský a nezákonný postup ukrajinských úradov: „Únos 30. augusta v Kyjeve reportérky Prvého kanála ruskej TV Anny Kurbatovovej a jej deportácia do Ruska – rozhodne nie sú náhodným incidentom, ale zámernou provokáciou, ktorú iniciovali ukrajinské bezpečnostné sily a radikálni nacionalisti. V predvečer udalosti boli osobné údaje Anny Kurbatovej zverejnené na neslávne známej webovej stránke „Peacemaker“, na ktorú dozerá ministerstvo vnútra Ukrajiny.
Prostredníctvom ruského veľvyslanectva v Kyjeve boli podniknuté všetky náležité opatrenia na ujasnenie situácie s ruskou novinárkou, na ochranu jej práv a záujmov. Na ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny a orgány činné v trestnom konaní boli odovzdané oficiálne nóty a výzvy. Boli tiež vyžiadané príslušné informácie od veľvyslanectva Ukrajiny v Moskve.
Na nehorázne správanie voči novinárom na Ukrajine obraciame pozornosť medzinárodných organizácií na ochranu ľudských práv, ďalších štruktúr, ktoré sú predurčené brániť slobodu a nezávislosť masmédií. Dúfame, že budú reagovať príslušným spôsobom a podniknú praktické kroky proti vyčíňaniu kyjevských orgánov moci,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia.
Eugen Rusnák
Videá si môžete pozrieť TU a TU.