Nový objekt je prvým ruským vojenským objektom vybudovaným po vstupe Ruska do sýrskeho konfliktu v septembri 2015. Izraelský portál Debkafile tvrdí, že ruská vojenská základňa umožní Rusom kontrolovať nestabilné juhovýchodné sýrske územie. Ruské jednotky sa priblížia výrazne k izraelským hraniciam, základňa sa nachádza 85 kilometrov od centrálnych Golanských výšin a 110 kilometrov od južných Golán. Ruská základňa sa tak stavia relatívne blízko od vojenských pozícií izraelskej armády.
Ruská vojenská základňa bude 96 km od severného Jordánska a 185 km od základne amerických a jordánskych jednotiek špeciálneho určenia, ktoré sa nachádzajú v meste al-Tanf. Od Damasku bude základňa vzdialená približne 50 km. Rusi sa tak rozhodli kontrolovať strategickú križovatku, spájajúcu južnú a východnú Sýriu s Damaskom. Táto základňa upevňuje pozície Bašára Asada.
Podľa informácií z izraelskej rozviedky stavbu novej základne začali Rusi v tom čase, ako sa obnovili tajné americko-ruské rozhovory v jordánskom Ammáne. Tieto rokovania sa vedú pod taktovkou Michaela Ratneya (Trumpov špeciálny vyslanec pre Sýriu) a Alexandra Lavrentieva, ktorý zastupuje záujmy Moskvy.
Vo štvrtok 22.6.2017 sa objavili informácie o trojstrannom vyhlásení medzi USA, Ruskom a Jordánskom o vytvorení demilitarizovanej zóny na juhu Sýria, ktorá sa bude takisto týkať Izraela a Jordánsko. Debkafile tvrdí, že Rusi predložili návrh plánu na stabilizáciu pomerov v Sýrii, ktorý sa skladá z troch základných častí
Američania si udržia vplyv v al-Tanf, iránski a sýrski vojaci obsadia mesto Abu Kamal, odkiaľ vyženú ISIS a prevezmú kontrolu nad územím severne od Abu Kamal.
Rusko bude garantovať odchod iránskych jednotiek, proiránskych skupín a Hizballáhu z juhovýchodnej časti Sýrie.
Vznikne spoločná rusko-americká administrácia, ktorá bude kontrolovať oblasť juhovýchodnej Sýrie, vrátane oblastí pozdĺž izraelských a jordánskych hraníc.
Američanom tento plán a postupné kroky veľmi nevyhovujú. Obsadenie Abu Kamal posilní pozície Iránu v oblasti medzi Sýriou a Irakom, čomu sa Američania snažili za každú cenu zabrániť, pretože tak Irán cez iracké šiítske milície a Sýriu dosiahne priamy kontakt s Hizballáhom v Libanone.
Takisto Američanom nevyhovuje, že iránske jednotky a Hizballáh opustia juhovýchodnú Sýriu pod garanciou Moskvy v bližšie neurčenej budúcnosti. Američanom by vyhovovalo, keby Hizballáh a iránske jednotky opustili toto územie ihneď. Rusko však tieto americké návrhy odmieta, presadzuje svoju víziu a nechystá sa ustupovať.