Ruský prezident Vladimir Putin v utorok večer vyslal raketový krížnik “Moskva” pred sýrske pobrežie. Zničí všetko, čo predstavuje nebezpečenstvo pre lietadlá ruského letectva, hlásia správy ruskej štátnej televízie RT. Týka sa to všetkých cieľov a po incidente s tureckým letectvom je tiež možné, že Rusi budú tiež strieľať na turecké lietadla a teda ciele NATO v prípade, že sa budú cítiť ohrození.
Sergej Rudskoy z generálneho štábu hovoril, že predpokladajú, že zostrelený ruský stroj bol detekovaný zblízka pomocou infračerveného vyhľadávania. Turecké vojenské lietadlá údajne nemali žiadny kontakt s Rusmi. Preto Rusi teraz zmenili svoje posúdenie situácie s ohľadom na NATO.
Druhým opatrením je to, že každá operácia bude prebiehať len v sprievode stíhacích lietadiel.
Tretie opatrenie je najnebezpečnejšie pre Turecko: Moskva pozastavila všetky vojenské kontakty s Tureckom. Takto nebude mať žiadne varovanie vopred, či sa Rusi cítia byť ohrození tureckými aktivitami.
Obama a Erdogan hovorili o zostrelenom ruskom lietadle, potrebe znížiť napätie
Včera Turci zostrelili stíhačku, pretože údajne narušila vzdušný priestor Turecka pri sýrskej hranici a údajne ignorovala upozornenia. Pre agentúru Reuters tak povedal funkcionár tureckých obranných síl
Americký prezident Barack Obama a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hovorili v utorok telefonicky o potrebe znížiť napätie s Ruskom po tom, ako turecké sily zostrelili pri hranici so Sýriou ruské vojenské lietadlo. Oznámil to Biely dom.
Obama vyjadril “podporu USA a NATO pre právo Turecka brániť svoju zvrchovanosť”, uviedol Biely dom. “Lídri sa zhodli na dôležitosti deeskalovať situáciu a usilovať sa o opatrenia zamerané na zaistenie, že k takýmto incidentom znova nedôjde,” citovala z vyhlásenia agentúra Reuters.
Americký predstaviteľ medzitým pre Reuters povedal, že Spojené štáty sa domnievajú, že zostrelené ruské lietadlo bolo zasiahnuté už v sýrskom vzdušnom priestore po tom, ako nakrátko vniklo do vzdušného priestoru Turecka. Zdroj dodal, že tohto hodnotenie je založené na zachytenej tepelnej stope ruskej stíhačky.
Rusko do Sýrie nasadí aj protilietadlový systém S-400 SAM
Ruská letecká základňa v Latakii bude posilnená systémom S-400 SAM, ktorý tam bude čoskoro nasadený, povedal ruský minister obrany Sergej Šojgu v stredu.
“S-400 budú nasadené na leteckej základni Khmeimim v Sýrii,” povedal Šojgu na rokovaní ministerstva obrany.
S-400 je najpokročilejší protilietadlový obranný systém Ruska. S-400 sa používa na zaistenie vzdušnej obrany pomocou rakiet dlhého a stredného doletu, ktoré môžu zasiahnuť vzdušné ciele na vzdialenosť až 400 kilometrov. Systém S-400 je schopný zasiahnuť taktické a strategické lietadlo, rovnako ako balistické a riadené strely. Systém zahŕňa sadu radarov a raketomety a je prevádzkovaný výhradne ruskou armádou.