Washington 3. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Apichart Weerawong)
Ruský podnikateľ a niekdajší ruský vojak Viktor But, ktorého v USA – sú silné podozrenia, že z politických antiruských dôvodov – odsúdili na 25 rokov väzenia, povedal, že väzni vo väznici Marion v štáte Illinois ho poprosili, aby ich učil ruský jazyk
„Dala sa dovedna pomerne veľká skupina, robíme zoznamy. Vo všeobecnosti sa tu všetko ruské a samotné Rusko teší zvýšenému záujmu. Všetci hovoria – Putin: To už áno! U nás by taký človek určite vyhral prezidentské voľby!“ – povedal But po telefóne agentúre RIA-Novosti.
Ďalej But pokračuje: „Je veľmi zaujímavé počúvať teraz rozhovory mnohých z tých, ktorí sa chcú učiť ruský jazyk. Hovoria približne toto: „Tu už nie je možné ďalej žiť normálne. To nie je tá krajina, v ktorej sme sa narodili. Treba odtiaľ odísť. Ako to pripomína rozhovory u nás doma koncom 80-tych a na začiatku 90-tych rokov. Akýsi zrkadlový odraz po 25 rokoch,“ povedal.
Viktora Buta zatkli v Thajsku v roku 2008 v dôsledku operácie amerických tajných služieb a po dvoch rokoch ho pri porušení thajských zákonov i zákonov USA odvliekli do USA, kde ho odsúdili na 25 rokov väzenia. Obvinili ho zo strašných zločinov: príprava dohody s cieľom zabitia amerických občanov, zabitia vojakov i štátnych úradníkov USA, príprava dohody s cieľom predaja zenitných rakiet a príprava dohody s cieľom poskytnutia materiálnej pomoci teroristickej organizácii.
21. novembra tohto roku odvolací súd v New Yorku odmietol opäť posudzovať kauzu Viktora Buta. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že je rozčarované prijatým riešením a je pripravené urobiť všetko pre jeho čím skorší návrat do vlasti, a preto v tejto veci spolupracuje s administráciami Baracka Obamu i Donalda Trumpa. V jednom z komentárov ruských čitateľov k celej kauze sa píše: „Buta treba vytiahnuť z väzenia. Pri tomto americkom „justičnom systéme“ môžu dať do väzenia akéhokoľvek ruského turistu.“
Buta Američania väznili v otrasných podmienkach. Okolo 15 mesiacov strávil v úplnej izolácii na samotke bez okien pri celodennom umelom osvetlení, bez prísunu čerstvého vzduchu. Posteľ, stôl a stoličky boli betónové, prechádzky zakázané. Počas tohto obdobia But veľmi chradol.
Viktor But poznamenal, že potom, čo ho preložili do bežného režimu z „režimu komunikačnej kontroly”, nadobudol možnosť pozerať televízne stanice a bol udivený populárnosťou ruských médií, najmä televíznej stanice RT: „Všimol som si, že niektorí známi americkí televízni žurnalisti často citujú RT ako vzor informovanosti a presnosti informácie,“ povedal But.
V roku 2005 z obrazu Buta urobili prototyp hlavného hrdinu filmu známeho na Slovensku pod názvom Obchodník so smrťou (v anglickom origináli Lord of War) v hlavnej úlohe s Nicolasom Cageom. Podľa Butovej manželky bol But prototypom koordinátora a sponzora úteku ruských letcov zo zajatia teroristov z Talibanu vo filme Kandahár.
Rus Viktor But sa narodil v Tadžikistane a okrem angličtiny, francúzštiny, portugalčiny, esperanta a tadžického jazyka ovláda aj exotické jazyky farsi, dari, zulu a kosa. Možno predpokladať, že But nebude zlým učiteľom ruštiny pre amerických spoluväzňov, ktorí zjavne neveria v to, že chcel zabíjať amerických občanov – v opačnom prípade by s ním ináč komunikovali.
Vladimír Mohorita