Podľa informácii z tlače, otázka o možnosti likvidácie legitímneho sýrskeho prezidenta bola potom jedným z novinárov položená americkému diplomatovi Phillipovi Gordonovi, bývalému koordinátorovi a odborníkovi Bieleho Domu pre Blízky východ.
Odpoveď Phillipa Gordona bola diplomatická a zahŕňala všeobecné frázy o tom, že úspešný atentát na Asada by nielenže neriešil problémy v Sýrii, ale vo všeobecnosti USA nemajú žiadne právo organizovať atentáty na politických predstaviteľov iných krajín. (Takže na základe tvrdenia Phillipa Gordona sú USA evidentne neprávom obviňované z pokusov o atentát na Fidela Castra, nemajú prsty v nezákonnej likvidácii prezidenta Allendeho v Chile, smrti Muammara Kaddáfiho v Lýbii, ako aj nemajú prsty v zinscenovaných procesoch voči Slobodanovi Miloševičovi, Saddámovi Husseinovi a pod.)
Podľa Jurija Počtu ruského analytika a profesora politológie, je legitímny prezident Bašár Asad kľúčovou postavou v sýrskom dianí a toto dianie v krajine výrazne ovplyvňuje. Zásah ruského vojenského kontingentu v Sýrii a porážka islamistov výrazne zvýšili jeho politické šance, ktoré už boli po 5 rokoch konfliktu v Sýrii nízke. “Sýrska armáda za pomoci ruského letectva zlomila chrbticu džihádistom, no povedzme si otvorene, Bašár Asad nenasledoval smutný osud Muammara Kaddáfiho alebo Saddama Husseina len preto, lebo nebol porazený,” tvrdí ruský expert Jurij Počta.
Podľa Jurija Počtu je úplne jedno, čo hovoria americkí diplomati a politici, osudy Husseina a Kaddáfiho sú známe každému. U Asada americkým jastrabom ich plány jednoducho nevyšli, dokonca ani nepredpokladali, že Asad, ktorý vyštudoval medicínu sa stane sýrskym prezidentom, sústredili sa najmä na Asadovho brata Basila – ten zahynul pri automobilovej nehode za nevyjasnených okolností v roku 1994.
Jurij Počta upozornil aj na skutočnosť, že americkí analytici zvažujú aj možnosť, či sa im atentát na Bašara Asada naozaj vyplatí. Ak by Asad zahynul je možné, že Asada nahradí iný proruský exponent, no povstalci bojujúci proti Asadovi môžu stratiť záujem bojovať. Táto možnosť nie je pre amerických jastrabov prijateľná, konflikt v Sýrii im vyhovuje. Americkí jastrabi však určite majú postupy a technológie, ako presvedčiť džihádistov, aby pokračovali aj ďalej v destabilizácii Sýrie – zástupná proxy vojna voči Rusku je priam povinnou mantrou amerických neoconov.
Alaviti a kresťania však budú neustále podporovať Asada, rovnako ako šiíti. Koniec Asada môže so sebou priniesť brutálny sunnitský teror ISIL, takže nesunnitom v konflikte v Sýrii naozaj ide o ich životy a ďalšiu existenciu. “Takže Asad sa môže spoliehať na alavitov, šiítov i kresťanov, v určitej miere ako spojenci môžu na jeho strane vystupovať aj Kurdi,” tvrdí ruský politológ.
Čo sa týka možnosti atentátu, ktorý USA pokrytecky odmietajú, od roku 2011 prišlo podľa odborníkov minimálne k dvom pokusom o atentát na legitímneho prezidenta Bašára Asada. Oba atentáty sa však skončili neúspešne, bližšie a presnejšie informácie o atentáte nie sú známe.
Legitímny sýrsky prezident Bašar Asad má okolo seba samozrejme tým ochrankárov a verných, preverených osôb, ktoré ho budú vždy chrániť, rovnako ako jeho rodinu (človek však nikdy nevie, či sa nenájde 1 zradca). No takéto tímy mali aj Saddám Hussejn a aj Muammar Kaddáfi.
Faktom však ostáva, že aj Hussejn aj Kaddáfi zahynuli až po tom, ako utrpeli vojenskú porážku a s členmi svojej ochranky utiekli do “fiktívneho bezpečia” v pustine. Takže to vyzerá tak, že pokiaľ legitímny sýrsky prezident Bašár Asad neutrpí vojenskú porážku v občianskej vojne v Sýrii, jeho život bude v relatívnom bezpečí,” uzatvára svoju argumentáciu ruský politológ Jurij Počta