Zástupca ministra obrany Saudskej Arábie, generál Ahmed Asiri oznámil v nedeľnom interviewtelevízie Sky News Sarabia, že vojenská koalícia arabských a moslimských krajín, ktorú sformovala Saudská Arábia je pripravená pripojiť sa k aliancii vedenej USA v boji proti teroristickej organizácii ISIS v Sýrii a Iraku.
Asiriho informácia odznela v Rijáde pri príležitosti stretnutia náčelníkov štábov 14 krajín, účastníkov koalície vedenej Washingtonom. Koalícia sa rozhodla zlikvidovať ISIS v Rakke a Mosule. Generál Ahmed Asiri takisto oznámil, že vojna s teroristami sa vedie za hranicami, odpovedal tak na otázku o možnej účasti síl koalície v operácii proti ISIS aj v Líbyii a iných krajinách.
Saudská Arábia informovala o vzniku Islamskej vojenskej koalície v decembri 2015. Členmi tohto zoskupenia je 34 moslimských krajín, formálne ich spája boj proti ISIS a globálnemu terirozmu. Štruktúru koalície vytvoril generál Rachil Sharif, bývalý veliteľ pozemných síl Pakistanu
Aktivita koalície rastie súbežne s tým, ako sa približuje stretnutie v Astane dňa 23. 1. 2017. Na rokovaniach v Astane prisľúbili účasť členovia viacerých sýrskych opozičných skupín, Rusko, Turecko a Irán, časť odborníkov predpokladá, že po inaurugácii Donalda Trumpa by sa do rokovaní v Astane mohli zapojiť aj USA. Odborníci sa odvolávajú na slová ministra zahraničných vecí Turecka Mevlüta Čavušoglu.
Pripomíname, že na konci decembra 2016 boli podpísané dokukmenty medzi sýrskou vládou a ozbrojenou opozíciou o zastavení paľby na území Sýrie. Okrem toho sa prezident Ruska Vladimír Putin a jeho turecký kolega Recep Tayyip Erdoğan predložili vládnym silám i opozícii možnosť rokovať v kazašskej metropole Astana. Prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev túto aktivitu Ruska a Turecka podporil.
Podľa Alexandra Sotničenka, ruského politológa a odborníka na Blízky východ sa Saudi a ich spojenci snažia participovať na rozdelení Sýrie. Jednotky Saudskej Arábie už útočili proti teroristom, ich útoky nedosiahli výraznejšie úspechy a neboli ani veľmi časté. Pritom útočili v oblastiach, kde to bolo pre nich najvýhodnejšie, akcie saudského letectva v Lýbii a v Iraku úspešné neboli. Celý proces treba vnímať ako snahu USA a ich spojencov rozdeliť Sýriu. “Aktivizácia krajín Islamskej koalície je svedectvom skutočnosti, že sa delenie Sýrie pripravuje,” tvrdí ruský expert.
Zároveň však Sotničenko tvrdí, že krajiny Islamskej koalície síce vyjadrili svoju podporu USA, boju proti terorizmu a takisto uvažujú o rozdelení Sýrie, je však otázne, koľko majú síl a možností svoje kroky aj presadiť. “Saudská Arábia je vtiahnutá do konfliktu v Jemene, kde bojuje proti guerillovým povstalcom a tí už podnikajú nájazdy na južné provincie Saudskej Arábie, pričom ich nedokážu Saudi zastaviť. Katar má so Saudskou Arábiou vážne rozpory a stiahol sa. Dnes Katar prakticky nezasahuje do diania v sýrskej kríze. Reálne do pozemnej operácie krajiny Islamskej koalície vstúpia len vtedy, ak na nich budú robiť tvrdý nátlak USA,” tvrdí Sotničenko
Alexander Sotničenko sa venuje aj operáciam na oslobodenie Rakky, do ktorej sú zainteresovaní Kurdi a ich spojenci. Kurdi podľa Sotničenka nie sú spojencami Saudov, práve naopak považujú sunnitov za hrozbu, pretože Saudská Arábia sponzorovala výrazne v minulosti aj ISIS. Rovnako ako Kurdi ani šiíti necítia potrebu spájať sa so silami Islamskej koalície. Operácie Islamskej koalície vidí Alexander Sotničenko ako reťaz leteckých úderov na vybrané body, podľa jeho slov však Islamská koalícia nedokáže vojensky významnejšie ovplyvniť situáciu v Sýrii.
Sotničenko sa však obáva možnosti, že ISIS v Iraku prestane bojovať a stiahne sa z Mosúlu. V tom prípade hodí všetky svoje sily na sýrsky front a vtedy ho môže koalícia pod vedením Západu prenasledovať aj na sýrske územie a útočiť na pozície ISIS z východu. Koalícia sa nebude zaoberať skutočnosťou, že ich legitímny prezident Bašár Asad do Sýrie nepozval. V boji proti ISIS obsadí koalícia vedená Západom veľkú časť severovýchodnej Sýrie a toto územie určite odmietnu odovzdať sýrskej vláde.
V každom prípade Rusko a Sýria sa musí seriózne zamyslieť nad tým, kto bude oslobodzovať Sýriu od ISIS. Ak to urobia Kurdi, ktorých podporujú USA v tom prípade sa podľa irackého vzoru zmení Sýria na “Fale-state”. Bude pokračovať rozpad Sýrie a občianska vojna bude trvať roky. Koalícia vedená Západom má zálusk na ropné polia v oblasti Deir-ez-Zor a tieto ropné polia budú aj okamžitým cieľom ofenzívy Západu či Islamskej koalície v prípade, že Mosul rýchlo padne,” tvrdí Alexander Sotničenko.
Podľa Sotničenka je v záujme Ruska a Sýrie čo najskôr a bez zásahu zvonku očistiť krajinu od ISIS a nepripustiť scenár delenia Sýrie.
V posledných hodinách začala ofenzíva ISIS v oblasti Deir ez Zor, pričom v Mosule momentálne vrcholí útok voči ISIS. Veľká časť členov ISIS už prenikla na územie Sýrie, kde sa približne pred mesiacom zúčastnila aj dobytia Palmýry. Situácia je vážna.