Rostislav Iščenko obrátil pozornosť na fakt, že podobné dramatické vyjadrenia o hrozbe celému svetu nezazneli po prvýkrát. Správanie USA je proste neprijateľné, USA vyprovokovali rôzne krízy v Sýrii, Afganistane, Iraku a momentálne sa snažia tlačiť na Rusko pomocou diplomatického tlaku a politiky sankcií. Pritom sa americké politické elity správajú značne chaoticky a nepredvídateľne. Uvedomujú si to aj štáty EÚ, ktoré ešte v ére Obamu takmer jednohlasne podporovali USA, dnes však na americké snahy na medzinárodnej scéne reagujú zdržanlivo a stavajú sa odmietavo k politike Donalda Trumpa.
V súvislosti s týmito faktami Rostislav Iščenko uviedol, že príčina globálnej krízy a ohrozenie ľudstva vznikli v USA a úzko súvisia s americkou vnútornou i zahraničnou politikou. Podľa Iščenka dnes môžeme hovoriť o vážnom rozpore v radoch politickej elity USA, tieto rozpory sa začali ešte počas predvolebného prezidentského boja v USA. Kríza v USA sa prehlbuje a destabilizuje americkú spoločnosť, americké elity strácajú možnosti kontrolovať situáciu v krajine.
Krízu v súvislosti s aktivitami namierenými proti pamätníkom Konfederácie vníma Rostislav Iščenko ako svedectvo dvoch faktov. Prvým faktom je skutočnosť, že hnutie odporu nedokážu americké elity udržať pod kontrolou a umelo vyvolané rozpory polarizujú americkú spoločnosť. Vyzerá to tak, že prímerie medzi Juhom a Severom, dosiahnute v roku 1865 sa skončilo.
Rozpory v americkej spoločnosti sa teda podľa Iščenka prehlbujú a čoskoro zasiahnu každý štát, dom i rodinu. Situácia sa môže ľahko vymknúť kontrole a občianska vojna sa môže stať krutou realitou. Podobný osud mal aj ZSSR v čase svojho rozpadu, kedy vznikli náboženské, politické, sociálne či nacionálne rozpory vo všetkých krajinách bývalého ZSSR. Situácia v USA je podľa Iščenka natoľko výbušná, že napätie v americkej spoločnosti sa môže uvoľniť až po dlhšej dobe a krvavých stratách v radoch obyvateľstva.
Vnútropolitická situácia v USA znepokojuje samozrejme svetových lídrov, pretože na území USA sa nachádza množstvo základní a centier v ktorých sú ukryté atómové zbrane. Tie sa za žiadnych okolností nesmú vymknúť spod kontroly, pretože to bude znamenať fatálne nebezpečenstvo pre celý svet. Prípadný kolaps jadrovej veľmoci sa musí podľa Iščenka uskutočniť pod plnou kontrolou, podobne ako sa uskutočnil kolaps ZSSR.
Svoje úvahy zakončil Rostislav Iščenko konštatovaním faktu, že USA sa stali hrozbou celému svetu nielen kvôli rozširovaniu chaosu vo svete a svojej koristnícky zameranej zahraničnej politike, ale aj kvôli tomu, že momentálne sa USA ocitli na prahu občianskej vojny. Odpovedať na otázku, kedy sa podarí dostať vnútorné procesy v USA pod priamu kontrolu a stabilizuje sa situácia v krajine je podľa Iščenka momentálne veľmi náročné.
Grigorij Pavlodubov