Ózd 30. júla 2015 (HSP/ČT/Hungarianspectrum-Milan Kapusta/Janos Vajda)
Maďarským politikom zo strany Jobbik pretiekol pohár trpezlivosti a v praxi skúšajú voči rómom politiku, ktorú ľudskoprávni aktivisti označujú ako diskriminačnú. Príkladom je severomaďarské mesto Ózd, v ktorom vládne starosta z tejto strany
V severomaďarskom meste Ózd žije podľa posledného sčítania približne 35.000 obyvateľov. V meste panuje po kolapse ťažkého hutníckeho priemyslu v 90-tych rokoch minulého storočia vysoká nezamestnanosť. Hutnícky závod Ózdi Kohászatai Üzemek zamestnával viac ako 10.000 pracovníkov – v roku 1975 v ňom bolo zamestnaných až 67,3% mužov vo veku od 18 do 65 rokov. Takmer tretina zo súčasného obyvateľstva sú Rómovia, hoci oficiálne sa k rómskej národnosti hlási menej ako 7% obyvateľov. Práve Rómovia sú podľa obyvateľov príčinou úpadku, keďže vyvolávajú konflikty a je medzi nimi najviac ľudí odkázaných na sociálne dávky.
Rómovia žijú v častiach mesta pripomínajúcich getá. Väčšina z nich nemá tečúcu vodu, takže si musia nosiť vodu vo vedrách z verejných vodovodných batérií. K dispozícii je asi 123 batérií, ktoré slúžia približne 8.000 ľuďom. Niektorí z Rómov žijú v oblastiach, kde mestská voda nebola nikdy napojená; ostatní nemajú z čoho zaplatiť účty za vodu. Rodina pozostávajúca zo štyroch alebo piatich členov spotrebuje najmenej 100 l vody denne a, najmä v oblastiach, kde mnoho ľudí žije bez mestskej vody, môže dôjsť k tomu, že 100 ľudí používa len jeden vodovodný kohútik.
Miestni obyvatelia však menšinu vo svojom meste nechcú – preto sa jej snažia znepríjemniť život tak, aby odišla sama. V meste Ózd vyhrala miestne voľby radikálna strana Jobbik – v preklade “Hnutie za lepšie Maďarsko” – a k moci sa tak dostal 28-ročný starosta David Janiczak. Už vo svojej volebnej kampani sľuboval zatočiť s chudobou a kriminalitou. Starosta mesta Ózd tak po vyhratých voľbách prišiel s nápadom zamestnať ľudí bez práce na mestských farmách – zaviedol dlhšiu pracovnú dobu, minimum prestávok aj kamery, ktorými “dozorcovia” dohliadajú na výkon práce.
“Nedovolíme si sadnúť ani na 5 minút. Nemôžeme prestať ani keď nám tečie krv z nosa. Pracuje sa nonstop,” tvrdí Bela Biro, ktorý je zapojený do verejnoprospešných prác. Touto drsnou taktikou chce Janiczak docieliť, aby Rómovia opustili brány mesta – a znížil tak kriminalitu, či finančnú záťaž mesta. “Nikdy by sme sa nemali obávať povedať pravdu. Bohužiaľ, väčšina problémových deštruktívnych ľudí sú Rómovia. Bez nich by to bolo v našom meste jednoduchšie,” dodáva mladý starosta.
Janiczak otvorene rozpráva o metódach strany Jobbik aj na sociálnej sieti Twitter. Podľa neho sú len dve – násilné vyhnanie alebo systematické utláčanie Rómov. Zatiaľ sa drží druhej metódy, k čomu mu dopomáha diskriminačná bytová politika a verejnoprospešné projekty. Rómovia tak pracujú na farmách, kde pestujú plodiny pre osobnú spotrebu obyvateľov mesta. Miestni zástupcovia rómskej komunity už minulý rok vyjadrili svoje obavy z prenasledovania.
Maďarská strana Jobbik v súčasnosti vládne vo viac ako desiatich maďarských mestách – v posledných parlamentných voľbách získala približne 18-percentnú podporu obyvateľstva. Mesto Ózd je podľa politológov pokusným mestom, kde strana na komunálnej úrovni skúša dopad svojich politických krokov. Podľa Amnesty International sa v Maďarsku stále viac presadzuje diskriminačná politika – experti upozorňujú, že takéto postoje nápadne pripomínajú fašizmus.