Slovenský europoslanec Richard Sulík poukazuje na to, že aj keď je euroskeptikov viac, ich podpora je pomerne krehká. „Je preto dosť pravdepodobné, že mnohí z nich zmenia svoj názor tesne pred hlasovaním v referende,“ dodáva. Poukazuje na to, že posledné prieskumy verejnej mienky na Britských ostrovoch priniesli niekoľko prekvapení. Snaží sa odhadnúť, ako predsa dopadne referendum vo Veľkej Británii o zotrvaní v EÚ.
„Podľa spomínaného prieskumu podporuje zotrvanie Británie v EÚ 47 % ľudí, zatiaľ čo Brexit podporuje 53 % ľudí. Pokiaľ však z prieskumu vypadnú nerozhodnutí voliči, euroskeptici majú o niečo menší náskok – 42 % ku 38 %. No až 43 % euroskeptikov potvrdilo, že svoje rozhodnutie ešte môže do referenda zmeniť. Zo zástancov členstva Británie v EÚ pritom pripúšťa zmenu názoru len 28 %.
Ako budú hlasovať euroskeptici? To, či nakoniec vyhrajú euroskeptici, je tak zatiaľ veľkou neznámou. Kľúčové teda bude, čo sa udeje od dnes do britského referenda o vystúpení z EÚ, ktoré sa môže uskutočniť už tento rok v júni. Ak sa napríklad Európskej únii stále nebude dariť riešiť utečeneckú krízu, prípadne ak dovtedy nastane nejaký ďalší teroristický útok, rady euroskeptikov prakticky zaručene narastú.
Opačný dopad môže mať napríklad úspech britského premiéra pri vyjednávaní ústupkov pre Britániu pri rokovaní s Európskou úniou. V takom prípade by zrejme mnohí euroskeptici skutočne zmenili svoje rozhodnutie a Británia by zostala členom EÚ aj naďalej,“ domnieva sa slovenský europoslanec Richard Sulík.