Bratislava/Brusel 19. januára 2017 (HSP/Foto:YouTube)
Richard Sulík, vo svojom prejave, rozprával otvorene o utečencoch. Kritizuje doterajší postoj Európskej únie k utečeneckej kríze, avšak tvrdí, že situácia sa už pravdepodobne zmenila
”EURÓPSKI LÍDRI UŽ NAŠŤASTIE POCHOPILI, ŽE MUSIA STRÁŽIŤ HRANICE, (napríklad pani Merkelová už netvrdí, že to nie je možné), no ešte stále nechápu, že EÚ musí postaviť utečenecké tábory na území severnej Afriky. Inak sa tisícky migrantov denne nechajú kúsok od afrického pobrežia akože zachrániť a my sme ešte aj natoľko hlúpi, že ich bezpečne a komfortne prevezieme do Európy,” píše Sulík vo svojom komentári k videu, na Facebooku.
Sulík zdôraznil že riešením je samozrejme migrantov zachrániť, avšak nie doviesť ich do Európy ako sa to robí doteraz, ale ihneď ich obratom odviesť tam, odkiaľ prišli.´A práve na to, sú potrebné utečenecké tábory v Afrike.V závere svojho komentára Sulík pripomenul, že média adekvátne neinformujú o problémoch s migračnou krízou.
”Mimochodom: Za prvých 9 mesiacov roku 2015 bolo v krajinách EÚ prijatých 829 tisíc žiadostí o azyl a za prvých 9 mesiacov roku 2016 bolo prijatých 951 tisíc žiadostí o azyl. Aby sme sa teda netvárili, že problém prestal existovať, len preto, že médiá o ňom nepíšu,” pripomenul Sulík.
”Rada opäť raz vyzýva na relokáciu migrantov v rámci existujúcich prerozdeľujúcich schém. Opäť raz teda tlačia členské štáty, ktoré prijali obrovské množstvo migrantov a ešte ich aj vítali na tie krajiny, ktoré mali dosť rozumu, aby si teraz oni tých migrantov láskavo zobrali,” hovorí v úvode svojho prejavu v Európskom parlamente Sulík.
Sulík označili podobné výzvy za ”nič neriešiace.” Podla neho, jediným riešením sú utečenecké tábory na území severnej Afriky.
”Ak budú tieto existovať, môže napríklad talianska pobrežná hliadka všetkých akože zachránených migrantov okamžite do takéhoto tábora previesť, kde môžu požiadať o azyl,” približuje Sulík, a následne vysvetluje, prečo použil slovné spojenie ”akože zachranených”.
”…v skutočnosti ide o hrubé zneužívanie európskych pobrežných hliadok. Migranti sa spoliehajú na to, že čím skôr, najlepšie pár kilometrov od afrického pobrežia sa nájde nejaká tá loď, ktorá ich bezpečne dopraví do Európy. Ak ale budú existovať takéto utečenecké tábory v severnej Afrike, dopraví ich pobrežná hliadka tam a v tom momente prestane byť drahá a nebezpečná plavba cez Stredozemné more zaujímavá.”
Samuel Poništ