Riaditeľ inštitútu EvrAzES Vladimír Lepechin: “Mosul, to je americká PR akcia pred začiatkom prezidentských volieb”

❚❚

Moskva 29. októbra 2016 (HSP/Foto:Facebook)

 

Niektorí experti a novinári poukazujú na zaujímavý fakt: v tom istom čase sa konajú približne dve rovnaké akcie – útok na islamistov v Mosule a Aleppe, ale svetové médiá ich popisujú veľmi odlišným spôsobom.

Upozornil na to vo svojom rozhovore pre ruské médiá aj riaditeľ inštitútu Euroázijského ekonomického spoločenstva /ruská skrátka EvrAzES/ Vladimír Lepechin. Prízvukoval, že kým svetové médiá a politici pochvaľujú konanie USA a spojencov v irackom Mosule, za rovnaké konanie v Aleppe „demokratický svet“ odsudzuje Rusko a jeho spojencov. Zasa úraduje povestný dvojitý meter. Trochu skrátenú verziu tohto rozhovoru prinášame našim čitateľom.

.

 

Prečo považujete situáciu v Mosule za americkú PR akciu tesne pred začiatkom prezidentských volieb?

.

Mosul je svojráznou kompenzáciou pre Spojené štáty po ich faktickej prehre v Aleppe. Je taký výraz „moment pravdy“ a tento moment je práve tu: Američanom „hrozí“, že Aleppo oslobodia sýrske vojska za pomoci Ruska. Preto sa USA snažia zachrániť časť ozbrojencov v Aleppe a vymysleli legendy, že Rusko bombarduje umiernenú opozíciu a civilistov a pod. čo, samozrejme, nie je pravda. Pritom Spojené štáty v Mosule nevytvárajú žiadne humanitárne koridory, nepozastavili vojenské operácie, odmietli mierovú dohodu a zorganizovali provokácie – ako napríklad bombardovanie humanitárneho konvoja. Táto hra s provokáciami je stále viditeľnejšia a mnohí európski politici sa začínajú pýtať: kto bombardoval humanitárny konvoj, prečo ho nedokázali ochrániť, prečo sa OSN nedokáže  postarať o podobné veci? Preto sa Američania snažia odpútať pozornosť na jednej strane a na druhej potrebujú víťaznú kompenzáciu za svoju prehru v Aleppe. A navyše USA si vymysleli kombináciu, vďaka ktorej teroristi môžu získať posily: USA útočia na Mosul a robia všetko, aby islamisti odišli odtiaľto na sever – do Sýrie. Všetko sa snažia robiť rukami šiitov a irackej vlády, ale prípadné víťazstvo si zapíšu na svoje triko.  Prihráva im aj západná tlač: útočnú operáciu začala iracká vláda a iracká armáda, ale všade píšu, že útok na Mosul začali Spojené štáty. Američania by chceli vytlačiť ozbrojencov IGILu na sever Sýrie, pretože hlavným nepriateľom pre nich je Bašar Asad – a takisto aj Rusko. Preto situácie v Mosule a Aleppe sú veľmi podobné, ale médiá to interpretujú úplne odlišne. USA sa snažia zlikvidovať Asada, aby do vlastných rúk dostali Sýriu, ktorú budú riadiť. Bol by to veľmi vhodný región, prostredníctvom ktorého by USA mohli kontrolovať Turecko a Irán a dokonca aj Čínu. To, čo sa v súčasnosti deje, je možno rozhodujúcou epizódou vojny v Sýrii.

 

Čo sa zmení po prezidentských voľbách v USA?

Po prvé, bude iná motivácia. V súčasnosti pre demokratov je najdôležitejšou vecou PR v prospech Obamu a samozrejme Clintonovej, a o to sa snažia zo všetkých síl. Predstavte si, že by Rusko zostrelilo belgické bombardéry F-16, ktoré obvinilo z nedávneho útoku na dedinu na juhu Sýrie. Potom by na sto percent zvolili Clintonovú, pretože demokrati všetkými pravdami a nepravdami sa snažia prezentovať Rusko ako svetové zlo. Ak zvolia Trumpa, tak ani on, ani sily, ktoré stoja za nim, túto hru nepotrebujú. Ich zaujíma situácia v Amerike – rastúci dlh, mnohopočetné vnútorné problémy, ekonomická stagnácia a pod. ZSA sa fakticky držia na doláre: tlačia ho viac a viac a zároveň zvyšujú dlh.

 

.

Účastníci mnohopočetných rokovaní o Sýrii v Lausanne dospeli k záveru, že Sýria má zachovať svoju celistvosť a nezávislosť. Podarí sa to zrealizovať?

Prví, vrátane Rusov, chcú zachovať zákonnú Asadovú vládu. Druhí robia všetko, aby ju odstránili. Ako výsledok: všetci sa rozprávajú rôznou rečou. Ale všetci si uvedomujú, že rokovania je to pokus zachovať istý legislatívny základ. Ale tam sa rozhodnutia neprijímajú. Rozhodnutia sa prijímajú vo Washingtone. Tam rozhodujú aj o provokáciách…

 

Čo sa stane, ak sa Rusko chytí na provokáciu?

To sa môže stať. Jedno je jasné: je to dlhá história a všetko sa robí preto, aby sa podarilo vyprovokovať Rusko. Aj samotná vojna v Sýrii je to americká PR akcia. Američania potrebujú, aby vojna pokračovala, pretože hlavný útok podnikajú niekde inde – takpovediac na kultúrno-mentálnom fronte. Snažia sa, aby efektívne fungovalo informačné pole – ukázala to aj Ukrajina: pracovali 10 rokov a dosiahli úspech. V súčasnosti svoju pozornosť sústredili na Arménsko, Bielorusko a Kazachstan. Pretože tieto 3 štáty považujú za kľúčových spojencov Ruska. Gruzínsko už začali kontrolovať. Pre Rusko je najdôležitejšie to, aby táto celá situácia neprerástla do veľkej vojny. Je to málo pravdepodobné. Na druhej strane jasne vidíme, že cez Bielorusko, Arménsko a Kazachstan sa pripravuje útok na Rusko.

.

 

Moskva aj naďalej zostáva hlavným moderátorom v karabachskom konflikte. Nepotrebuje eskaláciu napätia na fronte. Podarí sa, podľa vás, zachovať aspoň to krehké prímerie alebo nový konflikt sa už nedá?

Nezávisle na tom, kde by mohla pokračovať vojna, Rusko ďalší konflikt nepotrebuje. Pokračujú útoky na hlavných spojencov Ruska – Arménsko, Bielorusko a Kazachstan. Čím sa to skončí? Najviac pravdepodobnými sa mi javia dva varianty. Prvý variant – bude pokus o štátny prevrat, súčasné vedenie tej ktorej krajiny vykopnú prostredníctvom volieb alebo iným spôsobom. Druhý variant – vláda dokáže zvládnuť krízovú situáciu, začne konať viac alebo menej tvrdo, ale v každom prípade principiálne. Útoky na súčasné vlády v týchto krajinách bezpochyby budú a všetko bude závisieť na tom, či sa dokážu na to dobre pripraviť, vybudovať pevné bariéry, zvládnuť krízu. Myslím si však, že zatiaľ napätá situácia v Sýrii a Iraku nedovoľuje Američanom sústrediť sa na troch spojencov Ruska. Avšak, keď sa situácia v Sýrii a Iraku aspoň trochu stabilizuje, USA znásobia svoje aktivity smerom k Arménsku, Bielorusku a Kazachstanu.

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:23

Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v pondelok zúčastnilo na demonštrácii v metropole Tbilisi. Protest sa uskutočnil viac ako týždeň po parlamentných voľbách, v ktorých opätovne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia priebeh volieb kritizuje a upozorňuje na volebné podvody a viaceré nezrovnalosti, ktoré hlasovanie sprevádzali.

Včera 20:12

Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu vo svojom dome v losangeleskej štvrti Bel Air významný americký hudobník, dirigent, skladateľ, producent a hráč na trúbku Quincy Jones. Informovala o tom jeho rodina.

Quincy Jones
Na archívnej snímke z 9. apríla 2004 americký hudobník, skladateľ a producent Quincy Jones pózuje s cenami Grammy vo svojom dome v Los Angeles
Včera 20:10

Automobilka Ford zvýšila minulý mesiac objem predaja v USA o viac než 15 %. Predaj potiahol najmä dopyt po jej pick-upoch série F a hybridných modeloch. Okrem toho vývoj predaja ovplyvnil fakt, že v októbri minulého roka automobilku zasiahol štrajk.

Včera 20:03

Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

Včera 19:38

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. obraňuje svojich zosnulých rodičov pred obvineniami, že podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo. Obvinenia sa objavili v novej knihe dánskeho novinára Petra Kramera “Škrabance na laku: Prepojenie kráľovskej rodiny s Hitlerovým Nemeckom”.

Včera 19:38

Ceny ropy pokračujú v pondelok v raste. Oproti predchádzajúcej uzávierke sa zvýšili o takmer 3 %, pričom cena Brentu prekročila 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch výrazne ovplyvnilo rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ odložiť pôvodne na december plánované zvýšenie produkcie.

Včera 19:22

Srbský minister dopravy Goran Vesič v pondelok oznámil, že rezignuje v reakcii na zrútenie časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad. Nešťastie si vyžiadalo 14 obetí a troch zranených.

Včera 19:22

V Česku sa v pondelok začal päťdňový protest polície. Podľa jeho organizátora Martina Červenku sa doň zapojili tisícky príslušníkov policajného zboru. Protestná akcia, ktorá by mala mať osvetový charakter, je namierená proti nízkym nástupným platom, nedostatku policajtov a zvyšujúcej sa byrokracii spojenej s ich prácou.

Včera 19:19

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen úspešne podstúpil plánovanú operáciu chrbtice, zotaviť by sa mal do budúceho týždňa. Oznámil to v pondelok jeho úrad.

Včera 19:19

Nemecko by malo investovať viac prostriedkov do obrany, vyhlásil v pondelok generálny tajomník NATO Mark Rutte napriek tomu, že krajina v tomto roku zrejme po prvý raz za uplynulých 30 rokov splní stanovený cieľ Aliancie.

Scholz Rutte
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) víta generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho pred ich stretnutím v Berlíne 4. novembra 2024
Včera 19:19

Katastrofálne záplavy vo Valencii zničili tisícky hektárov poľnohospodárskej pôdy a zástupcovia farmárov odhadujú škody na milióny eur. Jednou z najviac poškodených skupín poľnohospodárov sú pestovatelia pomarančov, pričom Valencia je v tomto produkte kľúčovým regiónom.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Kaplnka Panny Márie Snežnej vo Volovských vrchoch nad obcou Úhorná v okrese Gelnica

Autor: FOTO TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali