U našich českých susedov v Dolní Kounici hnijú na poliach desiatky ton tuzemských paprík. Ich pestovatelia nemajú pre svoje plodiny odbyt. Na český trh totiž mieria lacnejšie papriky z Holandska, českú zeleninu preto reťazce nechcú. Poľnohospodári zvažujú, že pestovanie paprík pre budúce roky obmedzia.
“Dôvodom, prečo tu na poli vidíme hnijúce papriky je, že v množstve našich reťazcov sú dovozové papriky, aj keď by mohli predávať papriky z našej produkcie,” povzdychol si poľnohospodár Tomáš Zoúfalý.
Len jeho družstvo už na pole vyhodilo asi 400 ton paprík, ktoré nemajú komu predať. “Aj keby to bolo len desať korún za kilo, tak to sú štyri milióny. Tento rok je ten problém asi najväčší, aký doteraz bol, “dodal Zoúfalý s tým, že predtým sa k nám v sezóne zahraničná zelenina toľko nevozila. Podobnú skúsenosť majú aj ďalší dvaja veľkopestovatelia paprík na južnej Morave.
Veľké reťazce sa bránia. “Ovocie a zeleninu, ktoré sa pestujú v Českej republike, odoberáme od českých producentov, s ktorými máme uzavreté dlhodobé kontrakty. Vzhľadom k tomu, že je naša spoločnosť viazaná obchodným tajomstvom ohľadom obsahu dohôd s dodávateľmi, nemôžeme sa ku konkrétnym obchodným podmienkam vyjadrovať, “uviedla riaditeľka PR a komunikácie obchodného reťazec Albert Judita Urbánková. Aj v ďalšom reťazci, boli v regáloch len maďarské a holandské papriky.
Tuzemskí pestovatelia tak budú musieť obmedziť produkciu. “Už na tento rok sme znížili pestovateľskú plochu takmer o päť percent a premýšľame, že na budúci rok ju znížime o 20 až 30 percent. Nie je možné toho toľko vypestovať a potom to sypať do hnoja, “povedal Zoúfalý.
Za zváženie by stálo, či by českí pestovatelia neurobili dobre, keby sa spojili a rozdávali tú papriku pred supermarketmi zadarmo. Jediná paprika ktorá by tak hnila, by bola tá holandská v supermarkete. Po takejto skúsenosti by aj reťazce zvážili, či sa im do budúcna vyplatí ignorovať domácich pestovateľov.