Nemecko 21. marca 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-/Boris Grdanoski)
Nemecká vláda pristúpila k značne zaujímavému kroku. Utečencov v podstate “podpláca”, aby sa vrátili späť do svojej vlasti. Informáciu zverejnil server Echo24.cz s odvolaním sa na denník Washington Post.
V Nemecku sa podľa dostupných informácií nachádza približne 770 tisíc čakateľov o azyl, pričom do krajiny dorazilo počas minulého roka 1,1 milióna migrantov. Úrady uvádzajú, že asi polovica žiadosti o azyl bude zamietnutá a migranti tak budú z Nemecka deportovaní.
Krajina však chce tomuto dlhodobému procesu predísť, a preto prišla s riešením, ktoré niektorí nazývajú “úplatok”. Nemci totiž utečencom ponúkajú tisíce eur s cieľom dosiahnuť ich návrat do vlasti. Táto motivácia má nielen podobu hotovosti, ale aj investičných dotácií do biznisu alebo odborných školení.
Príkladom je Iračan, ktorému nemecká vláda zaplatila letenku. Zároveň mu poskytla jednorazový príspevok vo výške 6.000 eur, píše Echo24.cz. Suma je rozdelená na dve časti. Najprv obdŕžal 1.000 eur a zvyšných 5.000 dostane nasledujúce týždne, keď si definitívne zriadi svoj obchod s potravinami.
Nemecké firmy prijali len minimum migrantov
V súvislosti s masovou migračnou vlnou optimistické správy tvrdili, že utečenci sa stanú pre mnohé krajiny zdrojom pracovných síl. Dnešné čísla však veľkú radosť nevyvolávajú. Od konca minulého roka totiž 30 najvýznamnejších spoločností Nemecka, ako napríklad RWE, Volskwagen či Adidas, zamestnalo len približne 200 utečencov, píše iDNES.cz.
Z prieskumu, ktorý uskutočnil nemecký politický magazín Report Mainz, vyplýva, že odhady o naplnení miliónov voľných pracovných miest v Nemecku migrantmi boli možno príliš optimistické.
Medzi zamestnávateľov, ktorí migrantom ponúkli prácu, je aj telekomunikačná spoločnosť Deutsche Telekom. Firma ponúkala 100 voľných miest na stáž. Z 350 žiadostí, ktoré im prišli, podmienkam vyhovelo len 35 utečencov. Jedným z dôvodov nízkeho počtu prijatých bolo chýbajúce vysokoškolské vzdelanie, ktoré sa v Nemecku od stážistov očakáva. Zo štyridsiatich migrantov, ktorí sa zase pre zmenu školili v automobilke Daimler, pokračujú v odbornom kurze len dvaja. Podľa spoločnosti boli niektorí na kurz príliš starí a iní sa rozhodli skončiť sami.
Nízke čísla prijatých sú tiež dôvodom neznalosti nemčiny. Tá je zároveň potrebná pri porozumení zdravotných a bezpečnostných rizík práce. Ďalším dôvodom nízkej zamestnanosti utečencov je ich nedostatočná kvalifikácia, ale aj neochota firiem zamestnať niekoho o kom sa nevie, ako dlho v krajine vydrží.