Dohoda o voľnom obchode TTIP pociťuje momentálne najväčšiu prekážku prekvapivo z Rakúska: Z prvého kola prezidentských volieb tam totiž vzišli dvaja kandidáti, ktorí sú jednoznačne proti tejto kontroverznej dohode. V televíznej diskusii v ORF kandidát zo strany Zelených Alexander Van der Bellen povedal, že v prípade jeho zvolenia nebude predkladať zmluvu rakúskemu parlamentu na ratifikáciu. Druhý kandidát Norbert Hofer (FPÖ), ktorý dostal od voličov viac hlasov, už skôr povedal, že dohodu nepodpíše, aj keby s ňou parlament súhlasil.
Bývalý prezident ústavného súdu Ludwig Adamovich sa pre ORF vyslovil, že osoba rakúskeho spolkového prezidenta má povinnosť predložiť TTIP na hlasovanie ako štátnu zmluvu. Keď ju parlament neprijme, nemôže byť samozrejme ratifikovaná. Takže len takto je technicky po právnej ústavnej stránke možné, že prezident skutočne zastaví prijatie TTIP v Rakúsku.
Je možné však aj to, že obaja rakúski kandidáti budú musieť rezignovať na prezidentský post, keď sa TTIP prijme. No pri pohľade na ich stranícku nomináciu nepatria do veľkej koalície sociálnych demokratov a konzervatívcov, takže pravdepodobne nebudú nútení zmeniť svoj názor. Rakúski Zelení okolo Van der Bellena, na rozdiel od tých nemeckých Zelených, neprejavujú nejaký veľký záujem o transatlantické partnerstvá, čo podobne platí aj pre Hoferovu FPÖ.
Či by rakúskym neprijatím potom TTIP zlyhala aj v celej EÚ, nie je jasné. V súčasnej dobe ešte právnici preberajú celý prípad (ne)ratifikácie zmlúv v rámci EÚ na nedávnom príklade, kedy holandskí voliči záporne hlasovali o pridružení Ukrajiny – či teda výsledok hlasovania jednej členskej krajiny znamená výsledok pre celú EÚ.