USA 16. januára 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Andrej Galica)
Rakúsko sa chce vyňať z voľného pohyb pracovníkov v rámci EÚ. Pracovníci z východnej Európy tak už nebudú môcť pracovať v Rakúsku ako dnes
V úvodnom prejave rakúsky kancelár Christian Kern vysvetlil plán vlády v boji proti nezamestnanosti. Len ekologizácia ekonomiky môže vytvoriť 40.000 nových pracovných miest, tvrdí Kern. Očakáva sa celkovo asi 200 tisíc nových pracovných miest do roku 2020 tým, že dôjde k radikálnemu zníženiu byrokracie a spravodlivejšieho zdaňovania. Dlhodobým cieľom je plná zamestnanosť, povedal Kern.
Kancelár však prekvapil tvrdými poznámkami voči EÚ, ako aj východoeurópskej lacnej pracovnej sile a nízkou sadzbou dane právnických osôb. “Zdalo sa mi, že nevidím rakúskeho kancelára, ale Trumpa, ktorý hovorí o Mexiku,” povedal jeden pozorovateľ. “Ide o konkrétnu výzvu pre politiku EÚ v susedných krajinách,” povedal iný pozorovateľ pre rakúsky denník Die Presse.
Imigrácia pracovníkov z krajín východnej Európy označil Kern vo svojej vízii “Plán A” za hrozbu sociálneho štátu. “V poslednej dobe, ako už bolo uvedené, sa pracovné miesta od roku 2010 veľmi silne zvýšili. Viac než 50 percent nových miest obsadili prisťahovalci z nových členských štátov Európskej únie. Tieto čísla radikálne rastú. V roku 2014 to bolo 105 tisíc, v roku 2015 133.000 a do konca roka 2016 sa odhaduje 170.000 pracovníkov, ktorí za prácou cestujú do Rakúska. Neregulované voľné trhy vedú k vyrovnaniu mzdových a sociálnych podmienok na najnižšej úrovni. Mzdová a sociálna úroveň väčšiny susedných krajín je výrazne nižšia ako tá rakúska. Preto tieto mzdové rozdiely vedú k tlaku na mzdy a ohrozujú sociálny štát. ”
Kern si nenechal ujsť ani zásadnú kritiku EÚ: “Zaviazali sme sa plnej slobode v Európskej únii. Ale musíme sa súčasne poučiť z nedávneho vývoja a uznať hospodársku realitu. Nechceme ťahať mzdy nadol. Náš slogan znie lepšie, nie lacnejšie. Nemá zmysel udržiavať sa na dogmách, ktoré nemajú zjavnú výhodu pre občanov EÚ. Sľúbená konvergencia bohatstva a mzdovej úrovne, ako už bolo popísané, neprebehla v mnohých prípadoch. Silné rozdiely miezd v mnohých krajinách nabádajú k úniku mozgov a celých regiónov – najmä vo východnej Európe. Naopak, sú tu krajiny, ktoré sa musia zaoberať obrovským prílivom lacnej pracovnej sily, ktorú trh práce nedokáže v mnohých prípadoch vstrebať. Dôsledky sú rastúca nezamestnanosť, čo zvyšuje tlak na sociálne rozpočty a tlak na národnej úrovni miezd.”
Poznámky k EÚ a konkurencii z východnej Európy ukazujú na možnosť stúpajúceho napätia medzi štátmi EÚ v priebehu nadchádzajúcich výstupných rokovaní s Britániou. Londýn by sa mohol pokúsiť zneužiť bilaterálne rokovania na rast napätia medzi členskými štátmi.