K zadržaniu Rakúšanov došlo neďaleko budapeštianskeho Južného nádražia a maďarské orgány majú rozhodnúť o ďalšom postupe v priebehu 72 hodín. V prípade obvinenia z prevádzačstva im hrozí až päťročný pobyt vo väzení.
Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz požiadal maďarskú stranu o “urýchlené vysvetlenie” prípadu, ktorý tiež konzultoval s maďarským veľvyslancom vo Viedni.
Aktivistov neodradilo ani zatknutie kolegov
Rakúski aktivisti sa napriek zadržaniu týchto štyroch Viedenčanov nemienia nechať odradiť od toho, aby v rámci automobilového konvoja plánovaného na nedeľu odviezli hromadne utečencov z Maďarska do Rakúska. Na sieti Facebook sa aj dnes popoludní naďalej nachádzala výzva, aby sa záujemcovia dostavili o 8.30 h na určené miesto stretnutia vo Viedni. Účasť avizovalo dosiaľ viac než 2200 ľudí, informovala agentúra APA.
Rakúske ministerstvo zahraničných vecí varovalo, že za prevádzačstvo hrozí v Maďarsku trest vo výške do ôsmich rokov väzenia. Len za bezplatný prevoz utečencov cez hranicu je možné udeliť trest do troch rokov a za prípravu prevádzačstva do dvoch rokov odňatia slobody.
V Rakúsku je právna úprava bezplatnej prepravy utečencov cez hranicu menej prísna. Podľa viedenského ministerstva vnútra ide konkrétne o “podporu nezákonného vstupu do krajiny bez úmyslu obohatenia sa”, za čo je pokuta od 1000 do 5000 eur, nie o prevádzačstvo s trestom vo výške do dvoch rokov väzenia.
“Je nám jasné, že to celé pôsobí trúfalo a spontánne, ale tak to nie je,” zdôraznili súkromní organizátori cesty na Facebooku s tým, že sú v úzkom kontakte s iniciatívami v Maďarsku, Rakúsku a Nemecku a účastníkom poskytnú obšírne právne informácie. Vyzvali ich tiež, aby so sebou odviezli čo najviac nápojov a jedla, toaletných potrieb a oblečenia, ktoré budú v Budapešti rozdané.
Právnik špecializujúci sa na ľudské práva a azyl Georg Bürstmayr v rozhovore pre APA uviedol, že aktivistom neodporúča utečencov v Maďarsku doviezť napríklad len po rakúsku hranicu. Možno totiž očakávať, že maďarské orgány nebudú zákon ani v takomto prípade uplatňovať zhovievavo. Právnik nesúhlasí ani s “celkom rozšírenými” tvrdeniami aktivistov, že konajú “v pomoci z núdze” alebo “v záujme ľudských práv”. “Maďarské úrady na túto argumentáciu nepristúpia,” domnieva sa Bürstmayr.