Viedeň 19. augusta 2015 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Bela Szandelszky)
Problém ubytovania utečencov je v Rakúsku mimo kontrolu. Organizácia Amnesty International kritizovala podmienky a označila ich za “neľudské zaobchádzanie.” Ministerstvo vnútra vydalo oficiálnu, ale veľmi emotívnu žiadosť o pomoc, v ktorej vyzýva Rakúšanov, aby sa podieľali na hľadaní ubytovania pre utečencov a aby “dodali politikom potrebnú odvahu”
Prinášame vám skrátené znenie listu:
“Vážené Rakúšanky, vážení Rakúšania!
My, zamestnanci ministerstva vnútra, sa týmto listom obraciame na Vás s problémom pri hľadaní ubytovania pre ľudí na úteku, pretože kompetencie nášho spolkového štátu dosahujú svoje medze.
Očakávaný počet žiadostí o azyl v Rakúsku na začiatku utečeneckej krízy bol okolo 40.000, my však musíme počítať s až 80.000 žiadosťami o azyl v roku 2015. To znamená 1.600 utečencov každý týždeň. Podľa súčasného zákona je vláda zodpovedná za ubytovanie len v prvých dňoch, potom zodpovednosť prevezmú jednotlivé spolkové krajiny – podobne ako v Nemecku.
Z 1.600 ľudí týždenne je spolkovými krajinami prijímaných približne 600. Zvyšných 1.000 preto musí byť pod dohľadom Ministerstva vnútra samotného. Minister vnútra už približne pred rokom varoval pred nedostatkom ubytovacích priestorov pre utečencov. Bez ohľadu na akýkoľvek zákon sa snažíme my, zamestnanci ministerstva vnútra, zorganizovať ubytovanie pre týchto ľudí. Pod nasadením všetkých našich síl sa snažíme udržať v chode základné služby pre utečencov. Bohužiaľ, kvôli nášmu konštruktívnemu úsiliu o realizáciu ubytovania, aby sme týmto ľuďom poskytli strechu nad hlavou, sme sa stretli s odporom na rôznych úrovniach.
V tejto kríze sú len dve možnosti: prvou možnosťou je, že budeme všetci držať spolu a vyvinieme spoločné úsilie, aby sme čím skôr našli riešenie problému. Alebo bude stáť proti sebe a sústredíme sa na politické spory. My však chceme aj naďalej spolupracovať na nájdení riešenia.
Apelujeme preto dôrazne na vedúce sily v našej krajine, aby vytvorili prostredie, v ktorom je možné viesť vážny a vecný dialóg a žiadame všetkých Rakúšanov, aby sa aktívne podieľali na hľadaní ubytovania. Dodajte svojim miestnym politikom potrebnú odvahu. Potrebujeme držať spolu a spojiť naše sily. V najbližších niekoľkých mesiacoch – najmä pred zimou – je potrebné spraviť všetko preto, aby sa zabránilo bezdomovectvu.
Vaši pracovníci ministerstva vnútra.”
Zdá sa, že aj rakúskej vláde začali dochádzať možnosti riešenia problému migrantov. Ako sa však vyvinie situácia ak nielen Rakúsko už nebude mať kapacity na riešenie tohoto obrovského problému? Môžeme očakávať ďalšie “dočasné” utečenecké tábory na území našej krajiny? Alebo potulujúce sa hordy migrantov, ktoré sa budú snažiť obstarať si základne potreby?
Európska únia, nie že nerieši problém migrantov, ale počína si tak, ako keby si ich prílev priala. Kto však následne vyrieši dôsledky tejto politiky?