Malajzia požiadala ruských expertov o užšiu spoluprácu. Vedenie krajiny vyhlásilo, že je nespokojné s činnosťou medzinárodnej vyšetrovacej skupiny, ktorá sa z miesta nepohla ani po troch rokoch. Sú podozrenia, že medzinárodní experti „kooperujú“ s Kyjevom, falzifikujú dôkazy a preto ani po troch rokoch nedokázali prezentovať výsledky svojej práce, keďže nedokážu „vyprodukovať“ také faktami podložené závery, ktoré by vyhovovali Kyjevu a zároveň by usvedčovali Rusko a doneckých povstalcov.
Novinári poukazujú na to, že pozíciu Malajzie ovplyvnili nové fakty zverejnené v ostatnom čase v médiách. Napríklad, ruský týždenník Soveršenno sekretno /Prísne tajné/ ešte v máji tohto roka zverejnil materiály, ktoré usvedčovali Ukrajinu, že sa snaží utajiť mnohé dokumenty spojené s epizódou zostrelenia malajzijského Boeingu. Boli zverejnené kópie tajných dokumentov Služby bezpečnosti Ukrajiny: išlo o špeciálnu operáciu za účelom likvidácie všetkých dôkazov o tom, čo sa v skutočnosti stalo 17. júla 2014.
Preto sa malajzijský premiér Najib Razak 31. augusta dohodol s ruským prezidentom Vladimírom Putinom o tom, že Malajzia a Rusko začnú vlastné spoločné vyšetrovanie. Táto novinka vyvolala skutočnú paniku v Kyjeve. Súčasné vedenie hneď začalo hľadať pomoc za oceánom. O pomoc však nepožiadalo súčasných amerických lídrov, s ktorými nemá dobré vzťahy, ale, podľa zvyku, tých bývalých… Na žiadosť Petra Porošenka ukrajinský minister zahraničia Pavel Klimkin hneď zavolal Johnovi Kerrymu.
Malajzia zasa požiadala, aby do práce medzinárodnej skupiny expertov zapojili aj ruských odborníkov. Žiadala o to už aj predtým, ale vtedy jej žiadosti nevyhoveli. Niektoré médiá uvádzajú, že vo svetle nových dôkazov tento raz asi žiadosť Malajzie nedokážu zamietnuť… Minister dopravy Malajzie Liow Tiong Lai zasa, ako predtým ešte 21. mája 2016, poslal oficiálny list holandským vyšetrovateľom a znova požiadal, aby ruských expertov začlenili do medzinárodnej vyšetrovacej skupiny.
V tejto súvislosti donbaské, ruské a ukrajinské médiá pripomenuli niektoré ukrajinské „dôkazy viny Ruska a doneckých separatistov“. Napríklad, aj slávne video, na ktorom je zverejnené premiestňovanie sa Buku a kde na obidvoch stranách cesty kvitnú rôzne rastliny. Celý fígeľ je v tom, že tie rastliny kvitnú v apríli – máji, ale malajzijský Boeing bol zostrelený 17. júla… Napriek tomu holandskí vyšetrovatelia tento „dôkaz“ prijali…
Sú aj iné otázky: ako prezident Porošenko už štvrťhodinku po čine vedel, že Boeing zostrelil práve „ruský Buk“, prečo ukrajinskí dispečeri zmenili trasu letu Boeingu, kde sú záznamy ich rozhovorov s posádkou, kde sú samotní dispečeri a pod.?… Nové iniciatívy Malajzie bezpochyby priblížia získanie odpovedí na mnohé otázky, možno aj na tú hlavnú. Ale tie odpovede sotva potešia súčasný režim v Kyjeve…
Eugen Rusnák