Rimavská Sobota 3. novembra (TASR) – Portrétna busta Heleny Zrínskej z dielne maďarského sochára Miklósa Izsóa je v novembri predmetom mesiaca v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Ako TASR informovala hovorkyňa múzea Martina Mareková, sadrový odliatok je súčasťou výtvarného zbierkového fondu múzea, ktorý obsahuje vyše 2000 umeleckých diel.
Sochár Miklós Izsó žil v rokoch 1831 až 1875 a bol žiakom rimavskosobotského sochára Istvána Ferenczyho. Spolu patria medzi najvýznamnejších predstaviteľov sochárstva 19. storočia v strednej Európe. "V roku 1850 sa dostal do Rimavskej Soboty a stal sa učňom u kamenosochára Antona Jakovca, kde sa zoznámil s Istvánom Ferenczym, ktorý v ňom objavil sochársky talent a vychoval z neho svojho nasledovníka. V Rimavskej Sobote žil Izsó do roku 1856. Presťahoval sa do Pešti a neskôr do Viedne, v roku 1859 sa zapísal na Akadémiu v Mníchove. Po návrate domov sa vo svojej tvorbe venoval ľudovým témam, kde bol častý motív pastiera, ale najmä sochárskym podobizniam osobností z histórie a súdobej spoločnosti," doplnila Mareková.
V roku 1870 vytvoril Miklós Izsó idealizovanú podobizeň Heleny Zrínskej, ktorá je známa predovšetkým ako odvážna žena protihabsburgského povstania. Preslávila sa svojou hrdinskou obranou hradu Mukačevo, ktorý pred cisárskymi vojskami bránila tri roky. Zomrela v tureckom vyhnanstve v roku 1703. Jej telesné pozostatky boli v roku 1906 prevezené do Košíc a dnes je pochovaná spolu so svojím synom Františkom II. Rákocim v krypte košického Dómu svätej Alžbety.
Podobizeň Heleny Zrínskej od Miklósa Izsóa sa zachovala len v niekoľkých sadrových exemplároch, z ktorých jeden sa dostal do Gemersko-malohontského múzea, údajne ako dar od manželky sochára.
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote venuje každý mesiac osobitú pozornosť niektorému zo svojich zbierkových predmetov. Touto formou sa návštevníkov snažia upozorniť na cennosti, ktoré by si pri bežnej prehliadke možno ani nevšimli.