Ruský prezident Vladimir Putin vyzval medzinárodné spoločenstvo na spoločný boji proti teroristickej milícii Islamského štátu v Sýrii. “Podporujeme vládu v Sýrii v ich opozícii voči teroristickej agresii a poskytujeme im aj naďalej nevyhnutnú vojensko-technickú pomoc,” povedal Putin v utorok v meste Dušanbe. “Vyzývame ostatné krajiny, aby sa k nám pripojili,” povedal vodca Kremľa.
Európska únia je už do značnej miery na Putinovej strane: Najmä Nemecko prekvapivo uviedlo, že koniec bojov v Sýrii bude možný len s Putinom a Asadom na palube. Ešte predtým zastalo rovnakú pozíciu aj Španielsko a Rakúsko. Najväčšia talianska opozičná strana Forza Italia tiež vyzýva na normalizáciu vzťahov s Ruskom. Ex-premiér Silvio Berlusconi pred niekoľkými dňami dokonca navštívil Putina na Kryme.
Rusko sa opakovane vyjadruje v prospech vytvorenia medzinárodnej koalície v boji proti IS. Putin má lepšie argumenty na svojej strane: Chce zapojiť sýrskeho vládcu Bašára al-Asada a “zdravú” opozíciu v krajine. Asad je ochotný spolupracovať, zdôraznil Putin. USA sú nerozhodné: kým americký prezident Barack Obama podľa správy portálu Consortiumsnews schvaľuje Putinovu iniciatívu, neokonzervatívci sa snažia Putina zdiskreditovať.
Za týmto účelom boli do boja povolané príslušné think-tanky, aby upravili verejnú mienku. Ako hlási nemecká tlačová agentúra DPA , “Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS)” v Londýne varuje pred spoluprácou s Asadovým režimom. IS môže byť porazený len vtedy, ak sa Západ obráti proti Asadovi, povedal expert IISS Emile Hokayem v utorok. “Súčasná stratégia je veľmi zlá,” zdôraznil. Je pozoruhodné, že rešpektovaná nemecká tlačová agentúra DPA odkazuje a šíri toto lobistické vyhlásenie bez označenia „subjektívneho postoja“. Prečo by malo vedenie bojov proti obom stranám v krajine priniesť úspech?
Jedným z dôvodov, prečo chcú Spojené štáty od začiatku zvrhnúť Asada je vyhnanie Rusov zo Stredného východu. Dôvodom je večný boj o suroviny v regióne. Avšak nedostatok amerických vojenských úspechov je hlavným dôvodom, prečo je Putin nútený zasiahnuť.
Putin správne zdôraznil, že Západ by destabilizoval situáciu v Sýrii, v Iraku, v Afganistane a ďalších krajinách. “Nechceli sme zničiť tamojšie štátne mocenské inštitúcie a vytvoriť mocenské vákuum, ktoré teraz vyplnili teroristi,” povedal.
“Ak Rusko Sýrii nepomôže, potom by sa situácia v krajine mohla rapídne zhoršiť, čo by spôsobilo viac utečencov,” povedal Putin. Obvinil Spojené štáty z ich zasahovania do vnútorných záležitostí iných štátov.
To patrí k “zdravému rozumu” – zjednotiť sily medzinárodného spoločenstva proti globálnym hrozbám, akou je napríklad IS. Tu sa Putin chopil predchádzajúceho návrhu Ruska na vytvorenie spoločného euroatlantického systému bezpečnosti. Členské štáty CSTO sú pripravené na konštruktívnu spoluprácu. V organizácii, ktorá sa špecializuje najmä na otázky bezpečnosti, spolupracujú bývalé sovietske krajiny ako Bielorusko, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan, Arménsko a Rusko.
Aj Irán sa zdá byť pripravený vstúpiť do boja na ruskej strane: Iránska televízia dala najavo priazeň s ruskou iniciatívou.
Američania doteraz nenašli odpoveď na sýrsku krízu: sú obmedzení na nudné hry, v ktorých sa zo všetkého zla snažia obviniť ruského prezidenta. V poslednej dobe štátny tajomník John Kerry varoval, že interakcia Ruska spôsobí väčší prílev utečencov do Európy. Vo Washingtone sa už usilovne pracuje na argumentácii, ktorá má za úlohu skresliť skutočnosti a zdiskreditovať Putina, ako informoval Robert Parry.