Francúzsky prezident François verí, že pre vyriešenie krízy na Ukrajine musí byť zachovaný dialóg s Ruskom. Volá po rýchlom stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom, aby zabezpečili prímerie. Po berlínskom krízovom stretnutí kvôli Ukrajine prezident Petro Porošenko nevylúčil rokovania s Vladimirom Putinom na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN na konci septembra v New Yorku. “Valné zhromaždenie je fórum pre mnoho medzinárodných stretnutí,” povedal Porošenko v utorok v ukrajinskom prístavnom meste Odesa. Putinova prítomnosť v New Yorku sa očakáva 28. septembra.
Na svojom včerajšom zasadnutí nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident François Hollande a Porošenko zdôraznili, že neexistuje žiadna alternatíva k rokovaniu s Putinom. Hollande tiež vyzval na väčšie nasadenie proti teroru milícií a riešenie konfliktov v Afrike a na Strednom východe. “Naša bezpečnosť takisto závisí od našich hraníc,” povedal Hollande.
“Schôdzka sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční v normandskom formáte alebo na báze normandskej štvorky,” vysvetlil zástupca šéfa Porošenkovej administratívy Kosťantyn Jelisejev, odkazujúc na rokovania lídrov Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska.
Na otázku novinárov, či sa Putin a Porošenko stretnú aj zoči-voči, Jelisejev povedal: “Ak si to situácia bude vyžadovať, všetko je možné.” K termínu prípadnej schôdzky sa nevyjadril.
Francúzsky prezident ďalej vyzval na väčšie nasadenie v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát a Boko Haram. Chce zapojiť štáty Perzského zálivu a Irán do hľadania riešenia sýrskej občianskej vojny. Hollande tak chce zabezpečiť, aby menej ľudí muselo utekať zo svojich domovských krajín. V kríze utečencov v Európe by sa jednalo o “tragické dôsledky častých konfliktov”.
Hollande chce znovu usporiadať summit anti-Boko Haram s dotknutými africkými krajinami v Paríži. Všeobecným cieľom by bolo zdieľanie informácií a spoločné konanie, povedal Hollande. Podľa francúzskeho prezidenta si útoky Boko Haram vyžiadali v tomto roku už 10.000 obetí.
V otázke sýrskej občianskej vojny sa Hollande spolieha na väčšie zapojenie krajín v regióne. Vplyv teroristov z IS je nutné znížiť bez posilnenia sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada. Vyzval Turecko k účasti v boji proti IS a k obnoveniu dialógu s Kurdmi. “Vojenská účasť nebude nikdy stačiť, pretože terorizmus sa živí na politickom chaose,” povedal Hollande.