“Prvýkrát v živote bola psychická porucha diagnostikovaná 74.130 pacientom,” informuje NCZI. Najviac novodiagnostikovaných pacientov bolo v Košickom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Najvyšší počet pacientov zase evidovali ambulancie Bratislavského, Banskobystrického a Košického kraja. Najčastejšou príčinou ambulantnej liečby boli spomínané afektívne poruchy, za nimi nasledovali neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy a organické duševné choroby vrátane symptomatických.
Na psychiatrických oddeleniach posteľových zdravotníckych zariadení sa vlani zaznamenalo 43.516 hospitalizácií. Medziročne sa tak ich počet podľa NCZI takmer nezmenil. Za posledných desať rokov sa počet hospitalizácií zvýšil o 6,7 percenta a počet prípadov vôbec prvých prijatí v živote vzrástol o 14,4 percenta. Z celkového počtu hospitalizácií bolo 15.601 pacientov prijatých prvýkrát v živote. Najvyšší počet hospitalizácií podľa trvalého bydliska pacienta bol v Košickom a Trenčianskom kraji a najmenej ich bolo v Trnavskom kraji.
Duševnými chorobami vyžadujúcimi častú hospitalizáciu boli najmä porucha psychiky a správania zapríčinená užitím alkoholu, schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi, organické duševné poruchy a afektívne poruchy. “Muži boli najčastejšie hospitalizovaní s diagnózou porucha psychiky a správania zapríčinená užitím alkoholu, u žien dominovala skupina diagnóz – schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi,” priblížilo ďalej NCZI.