“Tento intezívny pocit, že osoba je transrodová, je mentálnou poruchou v dvoch aspektoch: prvou je myšlienka, že osobe bolo “chybne priradené pohlavie”. Druhou je názor, že toto “chybné pohlavie” bude mať neblahý vplyv na psychiku človeka.”
“Transrodová porucha osobnosti”, pokračuje doktor McHugh, “spočíva v tom, že osoba si myslí, že jej rod je iný, než jej telesná skutočnosť tela – teda iný než mužskosť či ženskosť, ktorú im pridelila príroda. Táto porucha je podobná nebezpečne vychudnutej osobe trpiacej na anorexiu, ktorá hľadí na seba v zrkadle a myslí si, že má nadvádu”.
Až u 80% detí, ktoré prežívajú pocit, že ich rod sa s pohlavím nestotožňuje, tento pocit časom spontánne vymizne
Myšlienka, že rod človeka je len v jeho mysli bez ohľadu na jeho anatomickú realitu, viedla niektorých transrodových ľudí či aktivistov k nátlaku voči spoločenskej akceptácii a afirmácii ich vlastnej, subjektívnej “osobnej pravdy”, povedal McHugh. Výsledkom je, že v niektorých štátoch ako Kalifornia, New Jersey a Massachussetts prešli zákony, ktoré “bránia psychiatrom možnosť pokúsiť sa o nápravu prirodzených rodových pocitov u maloletých transrodových osôb, dokonca aj s rodičovským povolením”, dodal McHugh.
Aktivisti a advokáti premien u transrodových osôb nechcú vidieť štúdie, ktoré ukazujú, že 70%- 80% detí, ktoré prežívajú transrodové pocity, tieto pocity časom spontánne stratia. Taktiež tí, ktorí si prejdú operačným zákrokom na zmenu pohlavia, sú možno s operáciou spokojní, ale ich následné psycho-sociálne prispôsobovanie sa novej situácii nie je lepšie ako u tých, ktorí zákrok nemali”, hovorí McHugh.
“A preto sme v Hopkinsovej Nemocnici prestali robiť operačné zákroky zmeny pohlavia, pretože produkovanie “spokojných” ale aj tak utrápených a problémových pacientov bolo neadekvátnym dôvodom pre chirurgickú amputáciu normálnych orgánov”, dodal McHugh.
“Zmena pohlavia je biologicky nemožná. Ľudia, ktorí podstúpia chirurgickú zmenu pohlavia, sa nezmenia z muža na ženu či naopak. Skôr možno povedať, že sa stanú len feminizovanými mužmi alebo maskulínnymi ženami. Prehlasovať, že toto je vecou ľudských práv a povzbudzovať ľudí s touto poruchou ku chirurgickému zákroku je v skutočnosti len kolaborovaním na šírení mentálnej poruchy”, uzatvára McHugh.
mk